logo

Kvalifikácia na MS klope na dvere, začíname s Lotyšskom. Trénerský štáb zhodnotil prípravu

utorok, 04.10.2022|Posledná aktualizácia 4.10.2022 14:20

Pohľad šéftrénera futsalových reprezentácií Mariána Berkyho a jeho asistenta Richarda Bača na prípravu pred ostrým štartom kvalifikácie na MS 2024.

Slovenských reprezentantov čaká už najbližšiu sobotu vstup do kvalifikácie o MS 2024. Prvý zápas sa odohrá v lučeneckej ARENE, kde privítame reprezentáciu Lotyšska. Následne 12. októbra odohrajú Slováci druhý kvalifikačný zápas s Nemeckom v Drážďanoch.

SLOVENSKÁ FUTSALOVÁ REPREZENTÁCIA PREPRÍPRAVA 17.9. – 21.9.2022 V PIEŠŤANOCH PRED KVALIFIKAČNÝM CYKLOM na MS

1. Predpríprava reprezentácie
Termín : 17.9. - 21.9. 2022
Miesto : PIEŠŤANY – RAKÚSKO - LEVICE

Realizačný tím :

Marian Berky – tréner
Richard Bačo – asistent trénera
Milan Herko – tréner brankárov
Marek Kováčik– manažér reprezentácie
Peter Kočiš – vedúci tímu
Oliver Miklovič – fyzioterapeut
Lukáš Vaňo – masér
Marian Mózer / Adam Gyori – doktor
Vladimír Ambrozek / Simon Barth - mediálne aktivity

Hráči : 19 + 3 brankári

Oberman Richard
Karpiak Marek
Kušnír Marek
Kozár Peter
Brunovský Anton
Drahovský Tomáš
Kyjovský Matúš
Smerička Martin
Rick Gabriel
Doša Martin
Ševčík Matúš
Vaktor Filip
Zaťovič Patrik
Čeřovský Daniel
Ostrák Dominik
Hudaček Marko
Turek Vojtech
Greško Róbert
Bačo Sebastián
Medoň Kristián
Dojčinovič Daniel
Kuruc Marek

Úvod :

Zraz v Piešťanoch sme mali v sobotu 17.9.2022 o 18hod. v Hoteli PARK. Absolvovali sme tri TJ a 3 zápasy. Disciplína hráčov bola veľmi dobrá, organizácia na dobrej úrovni a čo sa týka ubytovania a stravy takisto.
Na tento kemp sme oslovili 30 hráčov a 4 brankárov, z ktorých sme potom vybrali užšiu nomináciu a to 19 hráčov a 3 brankárov. Hráčom sa najskôr urobili vstupné testy (REACT prophylactically) a následne sme mali míting , kde sme si predstavili čo nás čaká v najbližšom období a to kvalifikácia MS / hlavný cieľ zadefinovali = POSTUP Z 1. FÁZY.
Potom dostal slovo predseda pán T.Takáč , ktorý predstavil víziu na ďalšie obdobie. Cieľom tohto sústredenia bolo v prvom rade preveriť po dlhšej dobe výkonnosť družstva, súčinnosť družstva a zistiť výkonnosť nových hráčov, ktorých sme scoutingom vybrali (Bačo, Dojčinovič, Kuruc). Čiastkový cieľ bol vidieť hráčov (obmena hráčov), ktorí by mali v budúcnosti nahradiť našich starších hráčov ako = Brunovský, Kozár, Rick, Serbin, Kyjovský a atď. Samozrejme , že hlavným cieľom bolo pripraviť sa čo najlepšie na blížiacu sa kvalifikáciu – 1 cyklus Lotyšsko a Nemecko.
Počas tohto kempu sme absolvovali spolu 3- tréningové jednotky (3TJ), ktoré boli zamerané na HS 3-1 / 4-0, OF a ÚF ŠH si a tri zápasy. Tieto zápasy nám ukázali našu slabinu a to je hlavne: Mladý hráči nezvládnu zápas odohrať tak , aby boli dominantný na lopte, aby kontrolovali hru a neprispôsobili sa súperovej taktike (napr. Rakúsko hralo dosť tvrdo, vyhľadávalo osobné súboje , my sme sa im celý zápas prispôsobili). Hra 1:1 v ofenzíve a takisto v defenzíve, našim najväčším problémom bolo premieňanie šancí. Pozitívum bolo nasadenie hráčov, kreativita pri hre 5 na 4.
Tento kemp hodnotím veľmi pozitívne z dôvodu, že veľa hráčov sme vyskúšali a mohli vidieť v tréningovom procese, ale aj v zápasoch.

2. Hodnotenie zápasov:

1.zápas: Rakúsko - Slovensko 5:2 (2:0)

Nominácia: Kušnír,(Karpiak, Oberman) – Bačo, Kuruc, Vaktor, Ševčík, Ostrák, Čeřovský, Hudáček, Turek, Medoň, Dojčinovič, (Kyjovský)

V prvom zápase v Rakúsku sme sa rozhodli dať príležitosť mladým hráčom, ktorí ešte nemajú dostatok skúseností v seniorskej reprezentácii. Podarilo sa nám postaviť mužstvo do 25 rokov, ktoré ešte v tomto zložení nehrali. V príprave na zápas sme sa v tréningovom procese venovali hlavne zakladaniu útokov od brankára, konkrétne základnému hernému systému (ZHS) 1-3-1, v ktorom sme využívali našich dvoch pivotov, Ševčíka a debutanta Dojčinoviča. Obrannú fázu sme zvolili v systéme 1-1-2-1 s možnosťou prechodu do 1-1-1-2, v takzvanom Ypsilone. Začiatok prvého zápasu, a rovnako tak aj celý prvý polčas nás nezastihol v dobrom výkone a náš herný prejav bol veľmi slabý/ nevýrazný. Boli sme na kratšom konci lana v útočnej fáze a zlyhali sme aj v osobných súbojoch, v ktorých sme boli slabší než náš protivník. Výsledok tohto bol nepriaznivý, a to nielen herne, ale aj výsledkovo, 0:2. V útočnej činnosti sme sa nedokázali presadiť, boli sme málo aktívni a vytvorili sme si len zopár gólových príležitostí. V prestávke sme hráčov nabádali na zvýšenie aktivity. Vysunuli sme našu obranu, zvýšili dôraz na pressing súpera. Hra sa vyrovnala a napokon sme sa aj prevzali iniciatívu počas zápasu. Vytvárali sme si šance, no naša finálna fáza nebola uspokojivá. Nedokázali sme zúročiť naše šance, boli sme neefektívni. V závere sme skúšali hru bez brankára. Dohodli sme sa na 3 nacvičených signáloch, a to Kolo, Moldavsko a Dvojblok. V tejto fáze zápasu sa nám konečne podarilo 2-krát skórovať, no vzápätí sme 2-krát aj inkasovali.

Záver:

Pozitíva – mohli sme vyskúšať veľa mladých hráčov do 25 rokov ( Budúcnosť – obmena kádra), a to priamo v konfrontácií v medzištátnom zápase.Negatíva – mnoho prehratých súbojov, nízka efektivita v zápase, veľa stratených lôpt a slabšia kreativita v útočnej fáze (ÚF).

2.zápas: Slovensko - Taliansko 5:5 ( 4:3)

Nominácia: Karpiak, (Oberman) - Drahovský, Rick, Kozár, Doša, Směřička, Zaťovič, Brunovský, Kyjovský, Greško, Ševčík, Bačo, Turek, Čeřovský, Ostrák

Do tohto zápasu sme pripravili momentálne najsilnejšiu zostavu. V príprave na zápas sme sa zamerali na základný herný systém, ktorým sa chceme prezentovať počas zápasu a rovnako tak aj realizáciu štandardných situácií a vysunutú obranu. Súboj začal vo vysokom tempe. Hostia sa predstavili s vynoveným, mladším mužstvom ako mali na nedávnych Majstrovstvách Európy. Obrovská sila mužstva išla z dvoch individualít, konkrétne z Merlima (č.10) a Gabriella Mottu (č.11). Sú to hráči svetovej triedy. Pokúšali sme sa ich eliminovať vyšším bránením alebo zdvojovaním, čo sa nám miestami darilo. Naše úvodné kvarteto v zložení Rick, Kozár, Drahovský a Doša sa vyrovnala talianom a veľakrát svojou aktivitou zatlačila súpera až k svojej bráne. Vytvárali sme si sľubné strelecké príležitosti, a preto výsledok prvého polčasu nemohol byť prekvapením. Súper počas celého zápasu hrozil zo štandardných situácií. Taliani mali v mužstve až 6 ľavákov, čo vytváralo veľkú variabilitu pri týchto štandardných situáciách. Systémy 3-1 a 4-0 boli na nášho súpera veľmi platné. Naši pivoti Doša a Zaťovič sa dokázali viackrát presadiť, čo bolo veľké pozitívum. Napokon výsledok 5-5 bol asi spravodlivý.

Záver:

Pozitíva – ÚF - útočná činnosť, kvalitné zakončovanie, organizácia hry a vysoké napádanie

Negatíva – väčšia efektivita, OF - obrana pri ŠHsi – rohy, auty.

3.zápas : Slovensko – Taliansko 1:3 ( 0:1)

Nominácia: Oberman , (Kušnír)- Drahovský, Směřička, Zaťovič. Doša, Ševčík, Greško, Kyjovský, Vaktor, Čeřovský, Ostrák, Bačo, Medoň, Turek, Hudaček

V tomto zápase sme využili zo 16 členného kádra všetkých hráčov, okrem náhradného brankára M.Kušníra. Na taktickej porade (na mítingu) sme kládli veľký dôraz na obranu a jej organizáciu pri štandardných situáciách. Konkrétne prechod zo zónovej obrany do osobnej či kombinovanej obrany. V tomto zápase sme sa snažili hrať taktiež vo vysokom tempe. Zo zostavy sme vynechali skúsených hráčov Ricka, Kozára a Brunovského, Kuruca, Dojčinoviča a Karpiaka. Chceli sme vyskúšať rôzne alternatívy, ktoré by mohli vzniknúť v blížiacej sa kvalifikácií, a rovnako tak vyskúšať mladých hráčov v náročnom meraní síl. Zápas mohol skončiť úplne inak ako bol výsledok 1:3, nebyť nadštandardných výkonov oboch brankárov. Bolo cítiť absenciu našich skúsených hráčov, hlavne v organizácií našej obrany, ale aj útoku. V tomto zápase sme si vyskúšali aj hru bez brankárov. Súpera sme zatlačili a vytvorili si dobré strelecké príležitosti, no nevyužili sme ich naplno. Podarilo sa nám len jedenkrát skórovať. Myslím si , že viac by sa tomuto zápasu hodila remíza.

Záver:

Pozitíva – vyrovnali sme sa hrou aj bez svojich opôr, zlepšili organizáciu pri štandardkách a vydržali vysoké tempo počas celého zápasu

Negatíva – efektivita pri zakončení, nevyužitie efektívnejšie power-play.

3. Hodnotenie mužstva

Počas celého kempu nemôžem hráčom uprieť ich snahu o čo najlepší výsledok, ale v týchto zápasoch je potrebné k stabilne dobrým výkonom pridať niečo navyše. A to je byť efektívny- premieňanie šanci, ktoré si vypracujeme, čo nakoniec rozhodlo. Mentálna vyspelosť všetkých hráčov, popracovať na tomto elemente u mladých. Vyzdvihol by som hru hráčov Drahovského, Ševčíka a Zaťoviča - výkony hodnotím pozitívne. Najväčšie nedostatky vidím v streleckej efektivite, v hernej činnosti jednotlivca (prihrávka prvým dotykom, preberanie pod tlakom, obchádzanie súpera 1:1 ( ofenzíva), ďalej v taktickej vyspelosti ( ŠHsi, Power- play) a v neposlednom rade dodržiavanie štruktúry hry (HS) celej štvorky u mladých. Záverom chcem poďakovať za možnosť odohrať tak kvalitné zápasy. Dali sme príležitosť všetkým 22 hráčom, ktorých sme na zraze mali. Poďakovanie rovnako tak patrí aj hráčom a realizačnému tímu.

Mohlo by vás zaujímať

Extraliga U-20: Štvrtý blok v Bratislave vyznel víťazne pre domácu akadémiu Pineroly, je na čele

Včera

Boli sme sa pozrieť v Bánovciach nad Bebravou na futsalovom krajskom kole stredných škôl

30.11.2023

Nominácia "A" reprezentácie na kvalifikačné zápasy o MS vo Francúzsku a s Chorvátskom

29.11.2023

Extraliga U-17: Aj po druhom bloku na čele futsalová akadémia Žiliny, Košice bez bodu

28.11.2023

V druhom bratislavskom zápase vydretá, ale spravodlivá remíza s Francúzskom 2:2

23.11.2023

V prvom zápase v Göteborgu futsalistky nestačili na Švédsko, podľahli mu 5:8

14.11.2023

FINAL FOUR Slovenský pohár: Domáce Levice vyzvú obhajcu z Lučenca, Komárno s Košicami

11.11.2023

Extraliga U-20: V Lučenci vyrovnaný 2.blok, na čele po štyroch zápasoch futsalová akadémia Žiliny

6.11.2023

Nominácia ženskej futsalovej reprezentácie na prípravné zápasy so Švédskom v Göteborgu

30.10.2023

Nominácia reprezentácie do 17 rokov na dva prípravné zápasy s Maďarskom v Budapešti

30.10.2023

Nominácie reprezentácií U-17 a U-19 na októbrový kontrolný zraz do Lučenca

19.10.2023

Slováci na štvrtý pokus zdolali Nemecko, odpískané tri pokutové kopy pre súpera nestačili

14.10.2023