logo

Prezident SFZ J.Kováčik obhájil mandát: S novým vedením futsalu sa budeme približovať a hľadať projekty

piatok, 25.02.2022|Posledná aktualizácia 25.2.2022 16:40

Pred staronovým prezidentom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jánom Kováčikom je v nasledujúcich štyroch rokoch viacero výziev. Keďže má podľa vlastných slov mnoho energie na ich napĺňanie, môže sa do nich s chuťou pustiť. Delegáti piatkovej konferencie SFZ ho zvolili do funkcie na nasledujúce štvorročné obdobie už štvrtýkrát za sebou.

(TASR) Post prvého muža slovenského futbalu zastáva od konca septembra 2010. Kováčik je tretí prezident SFZ po Milanovi Služaničovi a Františkovi Laurincovi. Na stretnutí s médiami pomenoval plány, ktoré chce vo štvrtom volebnom období plniť: "Rozšíriť členskú základňu. Aby sme rozšírili dobré podmienky pre deti a mládež. Za nesmierne dôležité považujem, keďže vo februári nám po desiatich rokoch skončil projekt reorganizácie futbalových štadiónov, tak budeme žiadať o podobný projekt, ktorý by sa už nezameral len na veľké štadióny, ale na vznik nových tréningových plôch. Či už nafukovacích alebo pevných hál, aby sme mali dobré povrchy aj v zime."      

Na snímke prezident SFZ Ján Kováčik počas volebnej konferencie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v Senci v piatok 25. februára 2022.
autor: TASR - Lukáš Grinaj

SFZ v uplynulých dvoch rokoch pracoval v ťažkých podmienkach pandémie. Ako Kováčik povedal delegátom, ustál ho napriek problémom s často nesystémovými a chaotickými vládnymi zásahmi do oblastí športu a kultúry. "Mrzí ma tiež to, že v práve v období covidu sa všetky naše mládežnícke reprezentácie dostali do Elite Round a práve v týchto dvoch ročníkoch boli tieto európske šampionáty zrušené."      

Prvý muž slovenského futbalu tiež obšírne opísal, s čím je spokojný vo svojom uplynulom pôsobení: "Som veľmi spokojný, že sme sa dvakrát dostali na ME, že 21-ka hrala na ME, som spokojný, že sa nám podarila kúpiť budova sídla SFZ, čo by sme v tomto období už asi nemohli uvažovať. Som veľmi rád, že sme urobili progres aj v mládežníckom futbale. Na hodnotenie sú tu médiá, odborná aj laická verejnosť. My na zväze nemáme zatvorené dvere, ktokoľvek môže prísť s návrhom. Ale nie si odkazovať cez médiá, že všetko je zlé a figúrky na SFZ treba vymeniť. Neviem, či vyzerám ako figúrka, mám meter osemdesiatpäť a sto kíl. A sú tam tiež spoluobčania, ktorí pre futbal dosť urobili. Takže poprosím trošku rešpektu. S každým podnetom sa budeme zaoberať, lebo nikdy nie je všetko alebo len dobré, alebo len zlé."      

Do ďalšieho volebného obdobia je tiež stále motivovaný: "Robím si plány na štyri roky, tak bolo pri každej voľbe. Aj teraz to tak mám naplánované. Motiváciou sú mi ľudia, s ktorými spolupracujem. Na SFZ som priviedol množstvo ľudí, nebolo to jednoduché, boli sme aj v kondícii, že sme ich na začiatku nemohli zaplatiť. A mám motiváciu dokončiť niektoré projekty, ktoré nie sú dokončené. A sú tu aj nové projekty. Skrátka, mám ešte chuť a energiu a cítim sa na to."      

Už tretíkrát za sebou nemal pri voľbe protikandidáta. Na otázku, či ho to prekvapilo, odpovedal: "Neprekvapilo, ja nemám rád prekvapenia, okrem vianočných. Beriem to ako fakt. Dávam si veľa úloh, ale nedávam si úlohu, že si budem hľadať protikandidáta. Ak bude, musí sa objaviť, prihlásiť a musí povedať, že má záujem to robiť. A samozrejme, musí sa uchádzať o zvolenie. Toto nie je funkcia, do ktorej sa menuje."      

Jedným z projektov, na ktorých sa dá pracovať je oblasť futsalu. Na nedávnych ME sa slovenskej reprezentácii pod vedením trénera Mariána Berkyho podarilo pri debute na turnaji postúpiť až do štvrťfinále. "Futsal má nové vedenie, s ktorým sme si nastavili veľmi dobrú komunikáciu a veľmi dobré podmienky v rámci možností, ktoré sme mali. Spoluprácu budeme rozvíjať. Dnes futsal funguje ako autonómna záležitosť SFZ, s novým vedením sme si povedali, že sa budeme približovať a hľadať aj projekty a finančné prostriedky, aj marketingové a reklamné možnosti, aby to bolo pre futsal prospešné," vyjadril sa na otázku TASR, ako vníma spoluprácu s týmto dynamicky sa rozvíjajúcim športom.

Mohlo by vás zaujímať

Charitatívny VOVA Cup ovládol favorit - Podpor pohyb Košice

16.8.2022

Doškoľovací trénerský seminár bude 1.septembra, prihlásiť sa treba do konca augusta

16.8.2022

Veľký krok v kariére dopredu, Drahovský si zahrá v najlepšom futsalovom klube sveta

12.8.2022

MIMEL Lučenec začne boje v Lige majstrov s Cardiffom, o postup posledný hrací deň proti Cosmosu Tallinn

4.8.2022

Reštart futsalovej pohárovej súťaže. Na palubovky sa vracia po dlhých šiestich rokoch

28.7.2022

Reprezentácia Slovenska na akademických MS obsadila 8. miesto po prehre s Novým Zélandom

24.7.2022

Unavení Slováci nestačili na Poliakov, o konečné 7.miesto sa stretnú s Novým Zélandom

24.7.2022

Domáce Portugalsko nad sily Slovákov vo štvrťfinále MS, v sobotu proti Poľsku

23.7.2022

Slovensko vyzve vo štvrťfinále Akademických MS domáce Portugalsko

22.7.2022

Akademický výber postúpil do štvrťfinále MS v Portugalsku aj napriek prehre s Brazíliou

21.7.2022

Slováci zaknihovali na AMS v Portugalsku prvé víťazstvo, Omán zdolali 4:2

22.7.2022

Akademici vstúpili do Majstrovstiev sveta v Portugalsku prehrou s Ukrajinou 1:4

19.7.2022