Víťazstvo a remíza s ďalším účastníkom ME – Holandskom

utorok, 30.07.2019|Posledná aktualizácia 18.9.2019 15:49

Slovenská U-19 získala skalp ďalšieho účastníka 1. ME vo futsale do 19 rokov. Nad rovesníkmi z Holandska vyhrali 3:2. Po Poľsku a Lotyšsku tak "padol" do rany ďalší tím, tím Holandska. Na ME U-19 sa zúčastní iba 8 tímov, Holandsko nastúpi aj proti Chorvátsku, ktoré postúpilo z našej skupiny.

2. zápas – Holandsko vs Slovensko
Chlapci po prvom zápase dobre zregenerovali a dopriali si aj želané voľno.  Tento, dnes už vyzretý kolektív, nenechal nič na náhodu a celá výprava sa už po zápase začala pripravovať na ten druhý, ktorý sa odohral v Amsterdame.  Hráči sa chceli svojmu končiacemu trénerovi odvďačiť zlepšeným výkonom a ako ináč víťazstvom.  To prvé sa im určite podarilo a k tomu druhému chýbali len 3 sekundy...

Holandsko U19 – Slovensko U19  5:5 (1:2)

góly: K. V. Londen 3, F. Amheye 1, S. Biezen 1 – F. Marton 3, F. Vaktor 1, M. Ševčík 1
ŽK: K. V. Londen, N. Azzanagui – S. Bačo, M. Ševčík
ČK: H. Benaly (po 2. ŽK)
Rozhodcovia: I. Eljilali, M. Mastenbroek, R. Zahhaf (všetci Holandsko)
Počet divákov: 70
Holandsko: Y. B. Sellam (N. Roouakkers, T. Sterkenburg) – T. Taylor „C“, F. Hendriks, K. V. Londen, S. Biezen – A. Simmons, J. Dekkers, N. Azzanagui, H. Benali,S. B. Khalou, F. Amheye, E. Rhebok, tréner: H. Hoekema
Slovensko: P. Pecho (19´K. Kollár) –  F. Vaktor „C“, M. Ševčík, F. Marton, J. Koricina – M. Šlehofer, S. Bačo, K. Medoň, M. Kuruc - R. Moravec, A. Keszi, T. Lengyel, A. Zatúra, tréner: B. Škorec, asistenti: M. Majling a M. Ondúšek,  kondičný tréner: M. Gajdács, fyzioterapeut: A. Sebestyén , vedúci družstva: D. Štaffen.

Slováci nabehli do zápasu ako uragán, lenže nedokázali svoju obrovskú prevahu z úvodu gólovo zužitkovať.  Dočkali sa až v 6. min.  kedy padol skôr kuriózny gól.  Naši chlapci vyvíjali na súpera extrémny tlak, z ktorého často získavali stratené lopty súpera.  Šťastným strelcom bol kapitán Filip Vaktor, ktorého nastrelil do chrbta svojou rozohrávkou brankár Y. B. Sellam a lopta sa odrazila do jeho svätyne 0:1.  V 9.  min.  z ničoho nič udreli aj domáci, keď naši hráči zle vyriešili svoj protiútok a následne ukážkovo zakončili Oranjes.  Do opustenej brány zakončoval pohodlne F. Amheye 1:1.  Týmto gólom domáci evidentne ožili, otriasli sa z nášho veľkého tlaku a podarilo sa im zatlačiť nás.  Ich mierny tlak rozbil vhodne načasovaným oddychovým časom tréner B. Škorec.  Hra sa prelievala zo strany na stranu a pánmi na ihrisku boli v tom čase obaja brankári.  Žiaľ prebiehala 19.  min.  keď došlo k strašidelnému zraneniu nášho brankára P. Pecha.  Ten pri snahe prerušiť akciu súpera vybehol zo svojho bránkoviska, kde bol však faulovaný domácim K. V. Londenom.  Vyletel do vzduchu, urobil nekontrolované salto a narazil hravou na palubovku.  V bezvedomý ostal nehybne ležať  a celá hala stŕpla... (Paľko bol vyšetrený priamo na mieste a našťastie je dnes už všetko v poriadku). Zápas pokračoval a naši zareagovali najlepším možným spôsobom.  Protiútok potiahol M. Ševčík, ktorý prihrávkou našiel F. Martona a ten chladnokrvne poslal domácich do šatne 1:2.
Polčasová prestávka sa údajne kvôli protokolu natiahla na 40 minút kvôli ošetrovaniu nášho brankára.  Pokračovali sme v nátlakovej hre, ale góly opäť neprichádzali.  V 27.  min.  dostal žltú kartu za simulovanie M. Ševčík  naši opäť reagovali na krivdu gólovo.  Svoje nádherné sólo zakončil ďalším gólom na 1:3 F. Marton.  Boli to naše veľké chvíle a gólom sa mali skončiť aj ďalšie naše buď prekombinované akcie, alebo spálené strelecké tutovky.  A tak prišla studená sprcha od oranjes.  V 32. min.  behom pár sekúnd 2x gólovo zaúradoval domáci sniper  K. V. Londen a zrazu bolo 3:3! Našich ani tento krutý moment nezložil a vrhli sme všetky sily do útoku.  V 35. min.  bol v pokutovom území faulovaný M. Ševčík a sám aj nariadenú penaltu bezpečne premenil 3:4.  Ale svoj deň mal  K. V. Londen, ktorý už o minútu vyrovnal na 4:4 a zavŕšil tak svoj hattrick.  V závere ako to už býva zvykom bolo veselo.  Rozhodcovia po druhej žltej karte vylúčili domáceho agresora H. Benaliho a naši ponúknutú šancu v podobe presilovky dokonale využili.  Fantóm F. Marton po vzore domácej hviezdičky strelou do šibenice rovnako skompletizoval hattrick 4:5.  Záverečné minúty patrili domácim, ktorí už hrali vabank.  V poslednej minúte mali pri svojej power-play hneď niekoľko čistých šancí, ale K. Kollár nás podržal.  Lenže v posledných sekundách sme zbytočne prišli o loptu a 4 sekundy pred koncom sme nepochopiteľne inkasovali na 5:5 z halovky S. Biezenho.  Následne sa po provokácii domáceho S. B. Khalua strhla na palubovke strkanica, do ktorej sa však šokujúco zapojilo hneď niekoľko „fanúšikov“ z moslimskej komunity, ktorí fyzicky napadli našich hráčov!!! (Holandska strana sa už nášmu zväzu ospravedlnil – pozn. redakcie.) Zápas sa tak nedohral  a všetci aktéri odchádzali do šatní s veľmi zmiešanými pocitmi.  Viac sa k tejto situácii nechceme vracať, budeme si skôr analyzovať naše vlastné taktické zlyhanie.  Naši chlapci zanechali v Holandsku veľmi dobrý dojem a kabíne po skvelých výsledkoch prišlo opäť ľúto, že sa nedostali na záverečný šampionát.
Branislav Škorec (tréner U-19): „Dnes nie je podstatné komentovať zápas, realizačný tím U-19 dnešným dňom skončil...  Ďakujem všetkým členom realizačného tímu a všetkým hráčom, s ktorými som mohol pracovať od roku 2012 až do dnešného dňa.  Vždy bola pre mňa česť reprezentovať krajinu a posúvať hranice k lepšiemu! Od zajtra prichádza na post reprezentačného trénera nová tvár a ja mu prajem veľa šťastia a úspechov.  Ešte raz VEĽKÉ ĎAKUJEM všetkým!“

Holandsko U-19 – Slovensko U-19 2:3 (2:2)

Holandsko: N. Roouakkers (25. Y. B. Sellam, T. Sterkenburg) – T. Taylor „C“, F. Hendriks, K. V. Londen, S. Biezen – A. Simmons, J. Dekkers, N. Azzanagui, H. Benali,S. B. Khalou, F. Amheye, E. Rhebok, tréner: H. Hoekema
Slovensko: K. Kollár (P. Pecho) –  F. Vaktor „C“, M. Ševčík, F. Marton, J. Koricina – M. Šlehofer, S. Bačo, K. Medoň, M. Kuruc - R. Moravec, A. Keszi, T. Lengyel, A. Zatúra, tréner: B. Škorec, asistenti: M. Majling a M. Ondúšek,  kondičný tréner: M. Gajdács, fyzioterapeut: A. Sebestyén , vedúci družstva: D. Štaffen
góly: K. V. Londen 2 – F. Vaktor, M. Ševčík, F. Marton
ŽK: S. B. Khalou, F. Amheye (obaja Holandsko)
Rozhodcovia: A. V.  Hemert, H. Slootweg, D. Markerink (všetci Holandsko)
Počet divákov: 100

ZÁZNAM z prvého  ZÁPASU

Ďalšie víťazstvo, ktoré si zapísali mladé pušky generácie U-19 bolo to dnešné s Holandskom. Nerodilo sa ľahko, ale prišlo a po množstve nepremenených šancí to nakoniec zaklincoval Filip Marton v 38. minúte. Bilancia mladíkov je z posledných 10 zápasov 8 víťazstiev (Taliansko, Anglicko, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Kosovo, Rumunsko, Holandsko), 1 remíza (Rumunsko) a 1 prehra (Chorvátsko).

1.    zápas – Holandsko U-19 – Slovensko U-19, Heerhugowaard
Naši chlapci boli pred prvým zápasom s Holandskom dobre naladení a odhodlaní natiahnuť víťaznú šnúru od krutej kvalifikačnej prehry s Chorvátskom.  V malom mestečku Heerhugowaard, ktoré sa nachádza neďaleko Alkmaaru nastúpili v netradičnom čase už 12. 30 hod.  Tréner domácich tak nastavuje svojich zverencov na časový režim, ktorý ich čaká v Rige, kde práve o takomto čase nastúpia na svoj úvodný duel.  Na tribúne sa už objavil nový tréner slovenských výberov Klaudiusz Hirsch, ktorý sa postupne zoznamuje s našim futsalovým prostredím a hlavne hráčmi.  Tí napokon nepodali optimálny výkon, ale na domáci výber to nakoniec stačilo a zaslúžene zvíťazili.

Obidve strany nastúpili do stretnutia zbytočne nervózne.  Hneď v prvej minúte našim chlapcom súper zachytil rozohrávku a domáci sa po brejku  bleskovo ujali vedenia Londen 1:0.  Viazla nám komunikácia, z čoho pramenilo viacero zbytočných chýb.  Ale aj tak sme sa dostali v prvom polčase do niekoľkých vyložených šancí, ktoré by sme už na tejto úrovni mali bezpečne premieňať.  Za všetky môžeme spomenúť tutovky Koricinu, Martona, či Bača, ktorí zoči-voči brankárovi N. Roouakkersovi zaváhali.  A tak zavelil do útoku kapitán nášho výberu F. Vaktor, ktorý nádherne zužitkoval nacvičenú kombináciu a strelou od tyčky vyrovnal na 1:1.  Týmto gólom sme získali pevnejšiu zem pod nohami a začali sme získavať miernu prevahu.  Lenže nedokázali sme ju gólovo zužitkovať a tak udreli opäť domáci.  Nenápadnou strelou zo strednej vzdialenosti dostal do vedenia oranjes opäť Londen - 2:1.  S blížiacim sa koncom prvého polčasu sa stupňovala aj agresivita na palubovke, zbytočné fauly a strkanice.  Domáci si dovolili aj niekoľko nevyberaných zákrokov, ktoré rozhodcovia odmenili žltými kartami.  V poslednej minúte opäť predviedla prvá štvorka jednu zo svojich pekných kombinácii a na 2:2 vyrovnával M. Ševčík.
Do druhého polčasu neurobil tréner B. Škorec žiadne zmeny a naši hráči pokračovali v aktívnej hre.  Výrazne zlepšili obrannú činnosť a domácim prakticky nedali žiadny priestor na kombinácie.  Zápas sa stupňoval, boli sme viditeľne lepším družstvom, ale góly neprichádzali.  Už ani naši hráči nemali toľko vyložených tutoviek ako v prvom polčase, ale gól bol na spadnutie.  Ten prišiel opäť až v závere polčasu a na našu veľkú radosť  sa z gólu radovala naša lavička.  Rýchly protiútok zakončil umiestnenou strelou k tyčke do protipohybu brankára F. Marton - 2:3.  Domáci tréner musel pre nedostatok času okamžite reagovať hraním power-play.  Tú však až na jednu šancu naši skvele ubránili a tak sa už do konca stretnutia nič podstatné neudalo.  Naše futsalové nádeje tak zdolali ďalšieho účastníka pred blížiacimi sa ME vo futsale hráčov do 19 rokov.

Branislav Škorec, bývalý tréner reprezentácie do 19 rokov, pre ktorého sú dva zápasy v Holandsku poslednými: "Je dôležité vidieť, že aj keď sa nedarí tak ako by ste chceli, že hráči chcú, drú a urobia všetko preto, aby v záveru zápasu boli úspešní! Toto je faktor, ktorý veľmi ovplyvňuje ich myslenie, ktoré veľmi rád vidím. Opäť ďalšie ĎAKUJEM hráčom a dnes si chceme užiť náš spoločný posledný zápas!"
___________________________________________________

(Dušan Štaffen) – Slovenskú reprezentáciu do 19 rokov čaká v Holandsku priateľský dvojzápas. Hráči z krajiny tulipánov si pozvali náš výber na svoju generálku pred blížiacimi Majstrovstvami Európy hráčov do 19 rokov, ktoré sa budú konať v Rige. Bohužiaľ, tento historický šampionát ako dobre viete, ušiel našich chlapcom pomedzi prsty, keď v skupine smrti obsadili nepostupové 2. miesto.
Družina Branislava Škorca sa stretla vo štvrtok v Bratislave, kde okrem dvoch tréningových jednotiek stihli podporiť svojimi hlasivkami aj ženskú volejbalovú reprezentáciu proti neskutočne silným hráčkam Ruska. A náš šport mohol len ticho závidieť organizáciu a hlavne neuveriteľnú návštevnosť na tomto podujatí.
Naše mladé pušky odleteli dnes popoludní z Viedne do Amsterdamu a momentálne absolvujú tretiu tréningovú jednotku neďaleko svojho hotela Apollo, ktoré sa nachádza hneď na pobreží Severného mora. Už zajtra ich čaká v meste Heerhugowaard športový areál Waardergolf, kde vyzvú domácu reprezentáciu. V nedeľu sa odohrá odvetné stretnutie v Amsterdame a naši chlapci si určite nechcú pretrhnúť víťaznú šnúru, aj keď miernym favoritom budú domáci futsalisti. Všetci chlapci sú zdraví a pripravení zasiahnuť  do hry.

Klaudiusz Hirsch nominoval hráčov reprezentácie SR U17 a U19 na sústredenia do Žiliny