logo

NOMINÁCIA NA EURO 2022: Všetci sa na futsalové ME tešia, no cítia rovnako aj zodpovednosť

pondelok, 17.01.2022|Posledná aktualizácia 17.1.2022 13:18

Jednou z posledných úloh pre trénerský tím bolo uzavrieť šestnástku, ktorá odíde na EURO. Nepríjemnú správu, že nie sú nominovaní, si v nedeľu vypočuli Marek Belaník, Róbert Greško, Filip Marton, Kristián Medoň a Filip Vaktor: "Vyberali sme podľa rôznych kritérií ako využiteľnosť alebo schopnosť hrať na rôznych postoch," povedal hlavný tréner Marián Berky.

Na prvý duel môže na súpisku napísať 12 hráčov do poľa: "Akonáhle vymeníme jedného hráča, kvôli zraneniu alebo koronavírusu, tak už sa nemôže zapojiť do zvyšku turnaja. Ešte stále analyzujeme a uvidíme ako to bude, pretože deň pred zápasom pôjdeme na testovanie a môže sa to zamotať. Ak však bude všetko v poriadku, tak na tribúnu pôjde Anton Brunovský. Aj z toho pohľadu, že chceme hrať v prvom zápase na tri štvorky," vysvetľuje.

Pochvaľuje si tiež možnosti prípravy na turnaj: "Podmienky, ktoré nám vytvoril Slovenský futsal v spolupráci so SFZ boli výborné. Mali sme dostatočné podmienky na to, aby sme sa pripravili. V prípravných zápasoch sme ukázali, že sme sa pripravovali dobre a výkonnosť by mohla pomaličky rásť. Chceme to vyvrcholenie dosiahnuť na šampionáte," dúfa.

Na úvod turnaja nás čaká Rusko: "Je to podľa mňa jeden z najväčších favoritov na titul. Hrali sme proti nemu už veľakrát, analyzovali sme ho. Mali sme s nimi horšie aj lepšie výsledky. Chceme ísť do toho s tým, aby sme mu odolávali čo najdlhšie a uhrali s ním taký výsledok, ktorý nám bude dávať šance do ďalších stretnutí. Ruská liga je kvalitná, hrá v nej väčšina reprezentácie. Traja legionári pôsobia v silnej Benfice," hovorí tréner Berky.

"Nemáme s nimi, čo stratiť. Môžeme iba prekvapiť. Verím tomu, že potom sa pobijeme o historický postup a body v ďalších zápasoch. Preto si myslím, že je pre nás lepšie, keď s nimi hráme na úvod," doplnil.

Papierovo najväčšie šance máme proti Poľsku: "Sú na našej úrovni. Rozhodne aktuálna forma. Hrajú veľmi tvrdo v súbojoch jeden na jedného. Tam sa ukáže, akým spôsobom budeme inteligentní a ako by sme to mohli dostať na našu stranu," prezradil Berky, ktorý si verí aj na Chorvátsko: "Tiež sme s nimi odohrali dosť zápasov. Je tam dosť kvalitných hráčov, je to silný tím, hlavne prvá štvorka je nesmierne kvalitná. V skupine to bude konkurencia pre Rusko, no určite sa chceme s nimi pobiť o postup zo skupiny."

Slovenského lodivoda mrzí hlavne neúčasť priaznivcov, EURO totiž bude kvôli pandemickým opatreniam bez divákov: "Prvé dva zápasy hráme v Amsterdame. Škoda toho, že tam nemôžu byť diváci, pretože je tam kapacita 10,5 tisíc. Musíme dodržiavať prísne podmienky, ktoré UEFA stanovila. Budeme v bubline, musíme ostávať iba v hoteli a v hale. Na presun máme vlastný autobus. Na tretí zápas sa presúvame do Groningenu, kde hráme s Holandskom."

Zdá sa, že nič nebráni tomu, aby sa Slovensko srdnato a statočne bilo o čo najlepší výsledok pri svojej premiére medzi európskou elitou: "Keď sme sa rozprávali v realizačnom tíme, tak všetko ukazuje to, že je dobrá nálada a atmosféra. Hráči sa tešia. Mali sme aj sedenia s mentálnym trénerom a tie nám ukázali, že hráči sú pripravení po mentálnej stránke na najvyššej možnej úrovni," prezradil Berky: "Pocity sú veľmi dobré, hráči sa tešia. Čakali sme na vyhodnotenia testov, všetci sme zdraví a konečná nominácia bola na tréneroch. Je tam aj určitá miera zodpovednosti, pretože už to je šampionát. Tak sa k tomu musíme aj postaviť," dodal Peter Kozár.

Všetky zápas slovenskej reprezentácie na EURO 2022 vysiela naživo RTVS Šport.

Konečná nominácia Slovenska na EURO 2022:

Brankári: Marek Karpiak (ŠK Slavia Praha futsal), Marek Kušnír (Mimel Lučenec), Richard Oberman (Podpor pohyb Košice)

Hráči: Peter Serbin, Martin Směřička, Anton Brunovský, Daniel Čeřovský, Dominik Ostrák (všetci Mimel Lučenec), Gabriel Rick, Peter Kozár, Martin Zdráhal (všetci Interobal Plzeň), Tomáš Drahovský (Santa Coloma), Martin Doša (FK Chrudim), Vojtech Turek (Bernalda Futsal), Matúš Ševčík (ŠK Slavia Praha futsal), Patrik Zaťovič (Piast Gliwice)

Program Slovenska v skupine C:

Rusko - Slovensko (21.1. o 17:30, Amsterdam)

Poľsko - Slovensko (25.1. o 20:30, Amsterdam)

Slovensko - Chorvátsko (29.1. o 14:30, Groningen)

Mohlo by vás zaujímať

Slováci spoznali súperov v elitnej kvalifikácie o MS. Môžu prepísať históriu

Dnes

Slováci spoznajú troch súperov v elitnej kvalifikácii o MS už vo štvrtok v Nyone

2.6.2023

Zverenci Mariána Berkyho nestačili na Maroko ani v druhom zápase v Rabate

30.5.2023

Slováci v Rabate podľahli v prvom z prípravných duelov favorizovanému Maroku 0:3

28.5.2023

Reprezentácia pricestovala v poriadku do Maroka, v Rabate absolvovala aj prvý tréning

26.5.2023

Nominácia "A" reprezentácie na prípravné zápasy v Maroku

16.5.2023

Slováci zdolali v Jelgave Lotyšsko 4:1 a postúpili do elitného kola kvalifikácie o MS

7.4.2023

Slovenských futsalistov čaká v Lotyšsku rozhodujúca bitka, ak neprehrajú, postupujú priamo ďalej

7.4.2023

Nominácia "A" reprezentácie na rozhodujúci zápas kvalifikácie MS v Jelgave proti Lotyšsku

27.2.2023

Prestížna anketa Športovec roka 2022: Slovenskí futsalisti v prvej desiatke športových kolektívov

20.12.2022

V skvelej atmosfére v Leviciach sa diváci gólu nedočkali, Slovensko remizovalo s Nemeckom 0:0

10.11.2022

Slovákov čaká dôležitý zápas v kvalifikácii o postup na MS v Leviciach proti Nemecku

7.11.2022