logo
  • KONTAKTY
  • ANKETY

NOMINÁCIA NA EURO 2022: Všetci sa na futsalové ME tešia, no cítia rovnako aj zodpovednosť

pondelok, 17.01.2022|Posledná aktualizácia 17.1.2022 13:18

Jednou z posledných úloh pre trénerský tím bolo uzavrieť šestnástku, ktorá odíde na EURO. Nepríjemnú správu, že nie sú nominovaní, si v nedeľu vypočuli Marek Belaník, Róbert Greško, Filip Marton, Kristián Medoň a Filip Vaktor: "Vyberali sme podľa rôznych kritérií ako využiteľnosť alebo schopnosť hrať na rôznych postoch," povedal hlavný tréner Marián Berky.

Na prvý duel môže na súpisku napísať 12 hráčov do poľa: "Akonáhle vymeníme jedného hráča, kvôli zraneniu alebo koronavírusu, tak už sa nemôže zapojiť do zvyšku turnaja. Ešte stále analyzujeme a uvidíme ako to bude, pretože deň pred zápasom pôjdeme na testovanie a môže sa to zamotať. Ak však bude všetko v poriadku, tak na tribúnu pôjde Anton Brunovský. Aj z toho pohľadu, že chceme hrať v prvom zápase na tri štvorky," vysvetľuje.

Pochvaľuje si tiež možnosti prípravy na turnaj: "Podmienky, ktoré nám vytvoril Slovenský futsal v spolupráci so SFZ boli výborné. Mali sme dostatočné podmienky na to, aby sme sa pripravili. V prípravných zápasoch sme ukázali, že sme sa pripravovali dobre a výkonnosť by mohla pomaličky rásť. Chceme to vyvrcholenie dosiahnuť na šampionáte," dúfa.

Na úvod turnaja nás čaká Rusko: "Je to podľa mňa jeden z najväčších favoritov na titul. Hrali sme proti nemu už veľakrát, analyzovali sme ho. Mali sme s nimi horšie aj lepšie výsledky. Chceme ísť do toho s tým, aby sme mu odolávali čo najdlhšie a uhrali s ním taký výsledok, ktorý nám bude dávať šance do ďalších stretnutí. Ruská liga je kvalitná, hrá v nej väčšina reprezentácie. Traja legionári pôsobia v silnej Benfice," hovorí tréner Berky.

"Nemáme s nimi, čo stratiť. Môžeme iba prekvapiť. Verím tomu, že potom sa pobijeme o historický postup a body v ďalších zápasoch. Preto si myslím, že je pre nás lepšie, keď s nimi hráme na úvod," doplnil.

Papierovo najväčšie šance máme proti Poľsku: "Sú na našej úrovni. Rozhodne aktuálna forma. Hrajú veľmi tvrdo v súbojoch jeden na jedného. Tam sa ukáže, akým spôsobom budeme inteligentní a ako by sme to mohli dostať na našu stranu," prezradil Berky, ktorý si verí aj na Chorvátsko: "Tiež sme s nimi odohrali dosť zápasov. Je tam dosť kvalitných hráčov, je to silný tím, hlavne prvá štvorka je nesmierne kvalitná. V skupine to bude konkurencia pre Rusko, no určite sa chceme s nimi pobiť o postup zo skupiny."

Slovenského lodivoda mrzí hlavne neúčasť priaznivcov, EURO totiž bude kvôli pandemickým opatreniam bez divákov: "Prvé dva zápasy hráme v Amsterdame. Škoda toho, že tam nemôžu byť diváci, pretože je tam kapacita 10,5 tisíc. Musíme dodržiavať prísne podmienky, ktoré UEFA stanovila. Budeme v bubline, musíme ostávať iba v hoteli a v hale. Na presun máme vlastný autobus. Na tretí zápas sa presúvame do Groningenu, kde hráme s Holandskom."

Zdá sa, že nič nebráni tomu, aby sa Slovensko srdnato a statočne bilo o čo najlepší výsledok pri svojej premiére medzi európskou elitou: "Keď sme sa rozprávali v realizačnom tíme, tak všetko ukazuje to, že je dobrá nálada a atmosféra. Hráči sa tešia. Mali sme aj sedenia s mentálnym trénerom a tie nám ukázali, že hráči sú pripravení po mentálnej stránke na najvyššej možnej úrovni," prezradil Berky: "Pocity sú veľmi dobré, hráči sa tešia. Čakali sme na vyhodnotenia testov, všetci sme zdraví a konečná nominácia bola na tréneroch. Je tam aj určitá miera zodpovednosti, pretože už to je šampionát. Tak sa k tomu musíme aj postaviť," dodal Peter Kozár.

Všetky zápas slovenskej reprezentácie na EURO 2022 vysiela naživo RTVS Šport.

Konečná nominácia Slovenska na EURO 2022:

Brankári: Marek Karpiak (ŠK Slavia Praha futsal), Marek Kušnír (Mimel Lučenec), Richard Oberman (Podpor pohyb Košice)

Hráči: Peter Serbin, Martin Směřička, Anton Brunovský, Daniel Čeřovský, Dominik Ostrák (všetci Mimel Lučenec), Gabriel Rick, Peter Kozár, Martin Zdráhal (všetci Interobal Plzeň), Tomáš Drahovský (Santa Coloma), Martin Doša (FK Chrudim), Vojtech Turek (Bernalda Futsal), Matúš Ševčík (ŠK Slavia Praha futsal), Patrik Zaťovič (Piast Gliwice)

Program Slovenska v skupine C:

Rusko - Slovensko (21.1. o 17:30, Amsterdam)

Poľsko - Slovensko (25.1. o 20:30, Amsterdam)

Slovensko - Chorvátsko (29.1. o 14:30, Groningen)

Mohlo by vás zaujímať

Slováci splnili cieľ, Španielom podľahli so cťou, Berky je na hráčov aj realizačný tím hrdý

9.4.2022

Proti Španielsku sme prehrali, s EURO-m sa lúčime historickým úspechom

9.4.2022

Poraziť Španielov bude veľmi ťažké, ale nie nemožné

9.4.2022

Futsaloví reprezentanti chcú Španielov potrápiť, pre Drahovského to bude špeciálny zápas

9.4.2022

Brunovský si užíva vrchol kariéry. Nič podobné si nepamätá ani na klubovej úrovni

9.4.2022

V Groningene sme porazili Chorvátsko a postupom do štvrťfinále ME prepísali históriu

9.4.2022

Zverenci Berkyho sa už tešia na Chorvátov, podľa Čeřovského máme dvere otvorené

9.4.2022

Slováci označili remízu s Poľskom za spravodlivú, Gabiho Ricka mrzeli nepremenené šance

9.4.2022

Slováci získali prvý historický bod na ME, s Poľskom remizovali 2:2. O postup vyzvú Chorvátov

26.1.2022

Richard Bačo pred Poľskom: Sú veľmi silní v súbojoch, nechceme s nimi behať hore-dole

9.4.2022

Výsledkovo nevydarený zápas s Ruskom treba hodiť za hlavu a sústrediť sa na Poliakov

9.4.2022

Vstup do ME Slovákom nevyšiel. Proti Rusku sme prehrali, historický gól Kozára

9.4.2022