Napriek prehre s Azerbajdžanom postupujeme medzi 16 najlepších tímov v Európe

nedeľa, 27.10.2019|Posledná aktualizácia 27.10.2019 17:53

Obidve mužstvá mali po dvoch dueloch plný počet bodov. Išiel tak o priamy súboj o prvé miesto v 3. kvalifikačnej skupine. Slovensku stačila na výhru v skupine aj remíza, nakoľko mala lepšie skóre ako Azerbajdžan.

Tréner Berky zmenil v úvodnej štvorke dve mená – do brány sa namiesto Herka postavil Oberman a Kyjovského nahradil Směřička. Obidve mužstvá vedeli, že ide o veľa a začiatok duelu sa preto niesol vo vyrovnanom tempe bez vyloženej šance. V 5. minúte to po rohovom kope skúsil domáci Vassoura, Oberman ale na loptu videl a vyrazil ju. Na druhej strane unikol po čiare Drahovský a servíroval loptu pred bránu, tam však nebol nikto v modrom drese. Na obidvoch stranách bolo veľa nepresností. V 10. minúte opäť pohrozili Azerbajdžanci, po rohu to skúšal Eduardo z prvej, ale minul bránu. Rovnako si na hranici šestky počínal aj Vassoura. Slovensko čakalo na svoju príležitosť, vpredu však chýbala finálna príhrávka. Bezgólové skóre mohol v 17. minúte zlomiť domáci Bolinha, z hranice pokutového územia ale v dvoch prípadoch tesne minul Obermanovu svätyňu. V 18. minúte mal gól na halovke agilný Vassoura, Oberman ale výborným zákrokom podržal svoje mužstvo. O necelú minútu neuspel z brejku ani Chovdarov. A keď v závere sa k Rafajovej prihrávke pred bránu nedostal Doša, obidve mužstvá odchádzali do kabín za bezgólového stavu.

Na začiatku druhého polčasu mal v priebehu troch minút tri výborné šance Vassoura. Raz ho vychytal Oberman, dvakrát trestuhodne prestrelil bránu. Domáci zvyšovali tlak, Chovdarov strelou z diaľky natiahol Obermana. Azerbajdžan to skúšal najmä strelami spoza šestky, pozornú defenzívu Slovákov ale nedokázal prestreliť. V 29. minúte sa uvoľnil Vassoura, Oberman ale výborne vybehol a zneškodnil jeho strelu. O minútu neskôr Eduardo vypichol loptu v strede ihriska, dostal sa do prečíslenia a Bolinha z ľavej strany otvoril skóre. Drahovský v 31. minúte dostal síce loptu do brány, no ešte predtým mu rozhodcovia odpískali faul a gól neuznali. V 35. minúte domáci vyšachovali obranu Slovenska a Vassoura už nemal problém zasunúť loptu do odkrytej brány. O pár sekúnd na to zachránila hostí po strele Baghirova tyč. Zverenci trénera Berkyho začali hrať powerplay, vyloženú šancu si ale nevypracovali. Necelé dve minúty pred koncom si Slovensko zobralo oddychový čas a začalo hrať vabank. Tridsať sekúnd pred koncom sa Oberman stihol vrátiť do brány a zlikvidoval superšancu Baghirova. Azerbajdžan svoj náskok udržal a po výhre 2:0 získal prvé miesto v skupine. Slovensko so šiestimi bodmi skončilo na postupovej druhej priečke.

Slovensko – Azerbajdžan 0:2 (0:0)

Góly: 30. Bolinha, 35. Vassoura. ŽK: Doša – Vassoura, Bolinha.

Zostava Slovensko: Oberman (Herko) – Rafaj, Rick, Směřička, Drahovský – Čeřovský, Ševčík, Hudek, Zaťovič, Krištofík, Kyjovský, Doša, Kozár

Zostava Azerbajdžan: Huseynli (Zamanov) – Bolinha, Eduardo, Vassoura, Shojaei – Shafiei, Chovdarov, Farzaliyev, Ismayilov, Baghirov, Ahmadi, Atayev, Soorghali

Slovenskí futsalisti získali v troch zápasoch šesť bodov a v 3. kvalifikačnej skupine obsadili postupovú druhú priečku. V januári tak v ďalšej kvalifikačnej fáze zabojujeme o priamy postup na Majstrovstvá sveta 2020 v Litve.

V záverečnom zápase proti domácemu Azerbajdžanu išlo o priamy súboj o prvé miesto v tabuľke. Obidvaja dovtedy nestratili ani bod. Slováci mali lepšie skóre a preto im na zisk prvého miesta stačila aj remíza. Zverenci trénera Berkyho sa zamerali na defenzívu a snažili sa čakať na chybu súpera. Takmer tridsať minút odolávali domácemu tlaku. Potom prišli dve chyby, góly Bolinhu a Vassouru rozhodli o výhre Azerbajdžanu 2:0. „Bol to vyrovnaný zápas. Súper mal viac loptu vo svojej moci. My sme ich dobrou defenzívou nepúšťali do nebezpečných priestorov a keď niečo vystrelili tak Oberman to chytil. Celých 30 minút nám to vychádzalo. Potom, bohužiaľ, sme prehrali jeden súboj, dali nám gól a museli sme to už otvoriť. Stálo nás to veľa síl. Následne opäť udreli a bolo 0:2. Išli sme do powerplay, kde nám to už nevyšlo,“ zhodnotil zápas kapitán Peter Kozár.

Slováci si počas celého priebehu nevypracovali žiadnu vyloženú príležitosť. Brankára domácich ohrozili iba trikrát. „Čakali sme na ich chyby, nejaký brejk. Do útoku sme sa nemuseli tlačiť. Aj keď by bolo možno lepšie, kebyže držíme loptu častejšie na svojich halovkách. Zvolili sme však defenzívnejšiu taktiku,“ dodal Kozár.

Pred stretnutím strelili Slováci Čiernej Hore a Moldavsku dokopy 12 gólov. Proti favorizovanému Azerbajdžanu ale vyšli gólovo naprázdno. Podľa Tomáša Drahovského chýbal vpredu lepší pohyb a finálna prihrávka. „My sme možno nemali veľa šancí, ale mali sme tam pekné náznaky, kedy chýbala finálna prihrávka alebo aby to niekto zobral na seba a vystrelil. Snažili sme sa to hrať do prázdnej brány a tú finálnu prihrávku sme nemali, preto je tam naša nula.“

„Naša hra nebola dobrá. Prepadali sme v defenzíve. Nevedeli sme, ako hrať proti takému silnému súperovi. Mali dvoch výborných hráčov, ktorí rozhodli zápas. My sme sa dosť trápili,“ vyjadril sa jeden z najskúsenejších hráčov Matúš Kyjovský a pokračoval: „My sme nedokázali dať z ničoho gól. Málo sme strieľali, netlačili sme sa do predbránkového priestoru. Máme na čom ďalej pracovať.“

Napriek istému postupu chceli hráči s dvojkrížom na hrudi proti 13. tímu vo svetovom rebríčku zvíťaziť, čím by si zlepšili východiskovú pozíciu do elitnej fázy kvalifikácie. „Postup bol po dvoch zápasoch, cieľ bol teda splnený. My sme k tomu chceli pridať čerešničku a postúpiť z prvého miesta, aby sme aj los mali jednoduchší a dostali jedného víťaza a dva tímy z druhého miesta. Obrátilo sa to proti nám a uvidíme, koho nám prisúdi los,“ povedal autor piatich presných zásahov Tomáš Drahovský

Tréner Marián Berky bol po skončení záverečného duelu spokojný s výkonmi hráčov počas celej kvalifikácie. „Som veľmi rád, že sa ukázali obidvaja brankári v dobrom svetle. Milan Herko aj Richard Oberman patrili k oporám a podržali nás v zápasoch. Ďalší hráči ukázali svoj level či už Tomáš Drahovský, Peter Kozár po zranení, Dušan Rafaj alebo Martin Směřička. Nemôžem na nikoho povedať, že by nechcel, ale niektorí tam mali výkonnostné výkyvy.“

Hlavný kormidelník kvituje najmä bojovnosť hráčov a dobrú defenzívu. Rezervy vidí v útočnej fáze. „Bolo vidieť, že srdiečko tam bolo. Hráči si išli za svojím cieľom a ukázali, že majú na to. Defenzíva bola zvládnutá. Mrzí ma efektivita v zakončení, tam vidím najväčší problém. To je ukazovateľ, na ktorom potrebujeme pracovať, potrebujeme zlepšiť ofenzívu.“

Slovenskí reprezentanti sa tak prebojovali medzi 16 najlepších tímov v Európe. Koncom januára v elitnej fáze kvalifikácie sa pobijú o priamy postup na Majstrovstvá sveta 2020. Na vrcholnom podujatí doteraz chýbali. Žreb skupín je na programe v novembri.

Svetový šampionát vo futsale preložený na jeseň 2021

22.5.2020

Ako ďalej vo svetovej kvalifikácii?

28.10.2019

Slováci po výhre nad Čiernou Horou: Zápas nebol taký jednoduchý ako hovorí výsledok, Moldavsko bude ešte ťažšou prekážkou

24.10.2019

Milan Herko pred prvým kvalifikačným zápasom: Verím, že proti Čiernej Hore potvrdíme úlohu favorita.