logo
  • KONTAKTY
  • ANKETY

Klaudiusz Hirsch hodnotí svoje doterajšie pôsobenie v Slovenskom futsale

utorok, 05.01.2021|Posledná aktualizácia 05.1.2021 16:04

Na záver predvianočného reprezentačného sústredenia kategórie do 19 rokov sme sa porozprávali s hlavným trénerom Klaudiuszom Hirschom, ktorý pôsobí ako tréner v mládežníckych reprezentačných výberoch SR a pri ženskej reprezentácii SR od septembra 2019.

Tréner Klaudiusz Hirsch odpovedal na naše otázky, v ktorých zhodnotil posledný reprezentačný zraz mládežníckej reprezentácie do 19 rokov v Szczyrku, ale aj svoje doterajšie pôsobenie pod záštitou Slovenského futsalu.

Ako hodnotíte výkony hráčov na reprezentačnom zraze v poľskom Szczyrku?

V prvom rade chcem povedať, že som veľmi rád a veľmi ma teší, že sa podarilo aj v týchto podmienkach zorganizovať tento reprezentačný zraz a vycestovať do Poľska, kde sme mali vytvorené výborné podmienky. Liga je pozastavená, mládežnícke súťaže sa takisto nehrajú, a tak pre chlapcov je dôležité, že sú opäť na palubovke a môžu si s chuťou zatrénovať. Každý deň, každý tréning je pre chlapcov veľmi dôležitý. V Szczyrku som mal pocit, že výkon každého jedného išiel s každým tréningom len hore. Som veľmi rád, že chlapci prišli a je to pre nás všetkých také povzbudenie do ďalšej práce.

Bolo nutné kvôli nedostatočnej tréningovej praxi nejako upravovať tréningové jednotky?

Úprimne, mal som aj menšie obavy, že toho bude na chlapcov veľa. Šesť tréningov počas štyroch dní je v tejto situácii dosť, ale chlapci to zvládli to s noblesou a veľmi ma potešili. My sme sa snažili tréningové jednotky pripraviť tak, aby nevznikol žiadny problém a aby sme z chlapcov dostali maximum. Trochu sme po dlhej tréningovej pauze preto ubrali z intenzity. Chlapci na to dobre zareagovali a ukázali sa v dobrom svetle. Teším sa, že to po fyzickej stránke zvládli a vyhli sme sa zraneniam.

Ako zapadli do tímu nové tváre? Konkrétne ide o Patrika Kumu, Adriána Berkyho a Dávida Krška.

Teším sa, že títo mladí chlapci sa rýchlo adaptovali medzi starších hráčov a je to aj pre mňa dobrý signál. Cítim, že chalani sú dobrá partia a nerobí im problém vziať medzi seba nových adeptov na reprezentáciu. Mladí chlapci ukázali, že aj napriek tomu, že patria k mladší ročníkom, dokázali sa vyrovnať starším aj po fyzickej stránke. Je to dobrý signál pre ešte mladšie ročníky, že majú dvere otvorené a vďaka tvrdej práci sa môžu dostať aj do reprezentácie. Chlapci ma zaujali svojou odhodlanosťou a odvahou. Ja mám rád hráčov, ktorí sa neboja hrať. Hráčov, ktorí sa neboja zobrať zodpovednosť na ihrisku do svojich rúk a možno rozhodnúť samotné stretnutie.

Chlapci na sústredení spoločne sledovali aj ligové stretnutie španielskej ligy, v ktorom hral Tomáš Drahovský. Je to ten správny vzor pre týchto chlapcov?

Je dobré, že sa chlapci zaujímajú o futsalové dianie a poznajú toho naozaj dosť z európskeho či svetového futsalu. Na sústredení sme si všetci spoločne pozreli ligové stretnutie našej najväčšej hviezdy Tomáša Drahovského, ktorý je pre mnohých chlapcov futsalovým vzorom. Samozrejme dávam chlapcom za príklad práve Drahovského, ktorý sa zásluhou svojho vlastného cieľavedomého a zodpovedného prístupu dostal až do španielskej najvyššej súťaže a patrí v nej k najlepším strelcom. Pre týchto mladých chlapcov je to určite idol a môžu si od neho zobrať to najlepšie. Ja osobne veľa inšpirácií čerpám zo španielskej ligy, ktorá je podľa môjho názoru najlepšia na svete. 

Poďme k realizačnému tímu, s ktorým spolupracujete. Vládne aj v tejto oblasti spokojnosť? Martin Matula ako technický vedúci tímu, Dalibor Franko ako asistent trénera, fyzioterapeuti Erik Lukáč, Ján Pivovarník...

S Martinom Matulom sa mi spolupracuje veľmi dobre, obaja vieme, čo od seba môžeme očakávať. Martin je veľký profesionál, vždy všetko zariadi na sto percent a myslím, že si rozumieme aj po ľudskej stránke. Celkom rýchlo sme si medzi sebou vytvorili kamarátske puto a mám dobrý pocit, že budeme spolu bojovať za náš spoločný cieľ.

S mojim asistentom Daliborom Frankom si rozumieme od prvého momentu. Pustil sa do práce s veľkou chuťou a s veľkým zanietením. Vidím na ňom, že chce pracovať pre tím, chce sa zlepšovať a vytvorili sme veľmi dobré duo. Samozrejme sme si sadli aj po tej ľudskej stránke, bez toho to nejde.

Naši fyzioterapeuti Erik Lukáč a Ján Pivovarník sú úžasní profesionáli. Sú to snaživí študenti a majú v sebe niečo, kvôli čomu budú v živote úspešní. Priniesli veľké množstvo pozitívnej energie. Okrem toho, na to, akí sú mladí majú veľké vedomosti a sú v našom tíme nenahraditeľní. Bez výhovoriek sú kedykoľvek k dispozícii pre hráčov.

Pre našu najnovšiu posilu Filipa Mateja, ktorého úlohou je starať sa o naše mediá a sociálne siete, je toto prvý reprezentačný zraz. Sme veľmi radi, že ho máme v tíme a dúfame, že naše "čísla na internete" budú len a len rásť a podarí sa nám slovenský futsal aj touto cestou ešte viac zviditeľniť.

Aké podmienky Vám ponúka Slovenský futsal na realizovanie svojej vízie?

Predovšetkým si dovolím konštatovať, že sa Slovenský futsal posúva smerom vpred a myslím si, že všetky reprezentácie majú vytvorené výborné podmienky pre prácu. Na každom mládežníckom zraze je vždy všetko profesionálne zorganizované. Keď to porovnám so situáciou v iných krajinách, napríklad s Poľskom, je to určite na vyššej úrovni. Práca s mládežou sa každým rokom zlepšuje a myslím si, že tu na Slovensku máme veľmi veľa talentov, preto je to správna cesta. Som pozitívne prekvapený, že mladí ľudia na Slovensku poznajú pojem futsal, čo nie je inde bežné. Už to je úspech, že je táto myšlienka v podvedomí mladých ľudí, že futsal na Slovensku existuje. Páči sa mi, že prezident Slovenského futsalu Dušan Dobšovič sa snaží presadzovať cestu mládeže. Mládež je pre budúcnosť akéhokoľvek športu najdôležitejšia a je dôležité mať vytvorené mládežnícke reprezentácie rôznych kategórií.

Keď hovoríme o mládežníckych kategóriách, vedenie SF prezentovalo myšlienku vytvoriť ligovú súťaž a stálu mládežnícku reprezentáciu už pre kategóriu U-15. Ako ty vnímaš túto myšlienku?

Dôležitá informácia v tejto súvislosti je, že juniorské kluby na Slovensku majú od zväzu preplatené haly a rozhodcov pre všetky svoje súťaže, pre svoju činnosť dostávajú každoročne lopty. Vnímam absolútne pozitívne, ako sa Slovenský futsal čo najväčšou mierou snaží podporovať kluby a ich rozvoj. Pre mňa je až neskutočné, čo Slovenský futsal v súčasných podmienkach dokáže pre kluby a tým pádom pre rozvoj futsalu na Slovensku urobiť.

Vytvorenie ligovej súťaže a reprezentačnej kategórie do 15 rokov je skvelá myšlienka a určite by mala byť podporená po všetkých stránkach. Všetko však záleží od záujmu klubov. V súčasnej ligovej súťaži do 17 rokov hrá veľa šikovných hráčov vo veľmi mladom veku a je zrejmé, že tu existuje priestor na ďalšie "omladenie". Myslím si, že je možné vytvoriť primerané podmienky pre túto vekovú kategóriu. Je vidno aj na chlapcoch, že príchod do reprezentácie je pre nich významným motivačným faktorom.

Aký máte vzťah s prezidentom SF Dušanom Dobšovičom?

Ja ho veľmi obdivujem, za všetky jeho myšlienky a zanietenosť do futsalu. A to najmä pre to, aké náročné podmienky sú na Slovensku nastavené všeobecne ohľadom športu. Veľmi sa mi páčia jeho myšlienky o postupnosti budovania slovenského futsalu. Hoci menšími, ale za to jasne premyslenými krokmi zodpovedajúcimi finančnej, personálnej i spoločenskej situácii na Slovensku, posunul a posúva futsal dopredu. S odstupom času, keď sa pozrieme len pár rokov dozadu, to však treba hodnotiť ako obrovské skoky. Podľa mňa urobil pre slovenský futsal naozaj veľa a ja som rád, že SF má vo svojom čele takého človeka.

Ako to momentálne vyzerá so ženskou reprezentáciou?

Táto práca s dievčatami je odlišná od práce s chlapcami, ale určite tiež veľmi zaujímavá. Chceli by sme opäť zorganizovať nejaké sústredenie aj pre naše dievčatá. Mali sme to pekne rozbehnuté, dievčatá sa učili a bolo vidieť rapídne zlepšenie na ich hre. Predovšetkým v zápasoch na Ukrajine, kde zahrali naozaj kvalitne. Bohužiaľ táto covidová situácia nás zabrzdila, ale veríme, že čoskoro budeme s dievčatami opäť pracovať a pokračovať v príprave na kvalifikačné stretnutia európskeho šampionátu. 

Čo by ste si prial takto na prelome kalendárnych rokov?

V tejto chvíli na prelome rokov si dovolím popriať všetkým veľa zdravia, nech čo najskôr sa môžeme vrátiť k normálnym životom. Verím, že rok 2021 bude pre všetkých krajší. Slovenskému futsalu prajem postup na EURO´22 do Holandska, športový úspech vo všetkých ďalších stretnutiach, v ktorých nastúpime, veľa nových Drahovských, a aby bol futsal na Slovensku naďalej obklopený len ľuďmi, ktorí majú úprimný záujem o rozvoj tohto nádherného športu. 

Mohlo by vás zaujímať

Asistent trénera reprezentácie do 19 rokov Dalibor Franko hodnotí reprezentačný zraz v poľskom Szczyrku

29.12.2021

Neodmysliteľnou súčasťou reprezentačných výberov sú aj maséri a fyzioterapeuti

22.12.2020

Sústredenie v Szczyrku aj za účasti troch novicov

21.12.2020

Hral sa kompletný blok U20

16.2.2020

Dva reprezentačné tímy na Visegrad Futsal Cup 2019 do Ostravy

8.12.2019

Reprezentácia do 21 rokov zdolala v Ostrave Česko, dnes odveta v Púchove

3.12.2019

Reprezentačná U21-ka na dva zápasy s Českom

2.12.2019

Školský futsal 2019/2020 odštartovaný

16.10.2019

Štartuje nová reprezentačná kategória do 15 rokov

6.10.2019

Historické 1. Majstrovstvá Európy hráčov do 19 rokov začiatkom septembra

18.9.2019