logo
  • KONTAKTY
  • ANKETY

Neodmysliteľnou súčasťou reprezentačných výberov sú aj maséri a fyzioterapeuti

utorok, 22.12.2020|Posledná aktualizácia 22.12.2020 21:06

Dnes sme sa porozprávali s reprezentačnými fyzioterapeutmi Erikom Lukáčom a Jánom Pivovarníkom, ktorý momentálne pôsobia pri mládežníckych futsalových reprezentačných výberoch.

Reprezentačný výber slovenskej futsalovej reprezentácie U19 v poľskom Szczyrku by sa určite nezaobišiel bez dvojice fyzioterapeutov Erika Lukáča a Jána Pivovarníka. Dvojica rodákov z východného Slovenska sú neodmysliteľnou súčasťou reprezentačných výberov už viac ako rok.

Erik Lukáč

Erik, ty si si sám prešiel reprezentačnými zrazmi ako hráč, teraz pôsobíš v reprezentácií ako fyzioterapeut. Aký je to pocit?

Ja som hral štrnásť rokov futbal a päť rokov som sa venoval futsalu. Bohužiaľ, býval som často zranený, určite to bolo aj tým prepínaním medzi futbalom a futsalom, tak som musel svoju futsalovú kariéru ukončiť. Teší ma to, že som dostal príležitosť pracovať s mladými reprezentantmi a môžem im takýmto spôsobom pomáhať.

Ako si sa dostal k profesii fyzioterapeuta?

Ako som spomínal, býval som často zranený. To znamenalo, že som často navštevoval fyzioterapeuta, ktorý mi pomáhal dostať sa dokopy a ďalej mi pomáhal pokračovať v hraní. Zapáčila sa mi tá spolupráca medzi fyzioterapeutom a športovcom. Napokon som to vyskúšal a zamiloval som si to.

Ty si sa ako dostal k reprezentačným výberom?

Je to v podstate jednoduchý príbeh. V našej škole, cez učiteľa sme sa ja a Ján dostali k ponuke od Slovenského futsalu pracovať ako fyzioterapeuti pre mládežnícke reprezentácie, skúsili sme to a našťastie to vyšlo. Obaja sme veľmi radi, že tu môžeme byť.

Čo ťa baví na spolupráci s mladými reprezentantmi?

Veľmi ma to baví, je to zábava. Mám pocit, že mladí hráči počúvajú viac ako tí starší. Snažia sa počúvať a veľakrát si zoberú naše rady k srdcu. Hlavne je tu super kolektív, chalani sa snažia a pracujú na sebe. My sa snažíme im v tom čo najviac pomôcť.


Ján Pivovarník

Ako si sa dostal k profesií fyzioterapeut?

Z počiatku som chcel byť lekár, neskôr som si začal čítať také články, knihy o fyzioterapeutoch a zaujalo ma to. Neváhal som a začal som študovať spolu s Erikom na Prešovskej univerzite v Prešove. Túto prácu som si zamiloval a som veľmi rád, že som sa nakoniec rozhodol ísť týmto smerom.

Aký je to pocit pracovať pri mládežníckych reprezentačných výberoch?

Je to super, chalani sú šikovní, počúvajú a vedia, že im nechceme zle. Každý je iný, každý je individualita a pracuje iným spôsobom, každému telo reaguje inak. Pri každom musíme zistiť, čo mu vyhovuje a čo mu pomôže. Práve toto ma na tejto práci baví. Baví ma skúmať, vyberať jednotlivé metodiky a sledovať ako na to telo reaguje.

S akými kategóriami si už absolvoval zrazy?

To si pamätám úplne presne. Minulý rok v decembri sme absolvovali zraz s kategóriou U21 v Púchove. Boli sme aj pri kategórii U17 a samozrejme pri kategórii U19. Vždy je na sústredení skvelý kolektív a obaja sa vždy tešíme.

Čo plánuješ do budúcna ?

Po škole by som ešte chcel určite nabrať nejaké skúsenosti a takisto pracovať na svojich vedomostiach. Chcel by som si spraviť nejaké kurzy, dokonca sme na jeden taký celosvetovo uznávaný aj s Erikom prihlásení. Určite by som chcel pokračovať pri reprezentácií a čo najlepšie pomáhať hráčom s ich problémami.Mohlo by vás zaujímať

Klaudiusz Hirsch hodnotí svoje doterajšie pôsobenie v Slovenskom futsale

5.1.2021

Asistent trénera reprezentácie do 19 rokov Dalibor Franko hodnotí reprezentačný zraz v poľskom Szczyrku

29.12.2021

Sústredenie v Szczyrku aj za účasti troch novicov

21.12.2020

Dva reprezentačné tímy na Visegrad Futsal Cup 2019 do Ostravy

8.12.2019

Reprezentácia do 21 rokov zdolala v Ostrave Česko, dnes odveta v Púchove

3.12.2019

Reprezentačná U21-ka na dva zápasy s Českom

2.12.2019

Školský futsal 2019/2020 odštartovaný

16.10.2019

Štartuje nová reprezentačná kategória do 15 rokov

6.10.2019

Historické 1. Majstrovstvá Európy hráčov do 19 rokov začiatkom septembra

18.9.2019