logo
  • KONTAKTY
  • ANKETY

"Máme obrovskú šancu postúpiť na EURO," hovorí po žrebe Doša. Kozár očakáva boj o prvé miesto s Azerbajdžanom

streda, 02.09.2020|Posledná aktualizácia 02.9.2020 20:35

Slovenskí reprezentanti sa pobijú o historicky prvú účasť na európskom futsalovom šampionáte. V stredu boli v Nyone vyžrebované kvalifikačné skupiny. Našimi súpermi budú Azerbajdžan, Moldavsko a lepší z dvojice Turecko - Grécko.


Už na prvý pohľad sa dá hovoriť o "hrateľnej" skupine, keďže na EURO do holandských miest Amsterdam a Groningen postupujú nielen víťazi všetkých kvalifikačných skupín, ale aj druhé tímy - šesť najlepších priamo a dva najhoršie postavené sa proti sebe postavia v následnom play-off hranom na odvetu. Slovenskí reprezentanti si preto v bojoch o prestížne podujatie veria.

Odhodlane a optimisticky sa pozerá Martin Doša: "Dnes som si pozrel rozlosovanie a musím povedať, že mám veľmi príjemný pocit. Dostali sme našu asi nočnú moru - Azerbajdžan, pretože sme s nimi hrali už veľakrát, vždy v nejakej kvalifikácii. Keďže táto kvalifikácia sa hrá už podľa nového formátu, tak máme obrovskú šancu na postup. Aj keď skupina nie je ľahká, tak verím v to, že sa tvrdo pobijeme o postup, pretože je snom každého z nás zahrať si EURO 2022. Taktiež každý jeden z nás by chcel byť na listine mien, ktoré ako prvé v histórii dokázali so slovenským národným tímom postúpiť na šampionát. Ja verím v to, že tréner Berky nás kvalitne na túto kvalifikáciu pripraví a na konci sa budeme radovať zo zaslúženého postupu."

Kapitán Peter Kozár očakáva náročné stretnutia hlavne s dvomi súpermi, avšak aj podľa papierových predpokladov verí v minimálne druhé miesto: "Po zhliadnutí vyžrebovaných kvalifikačných skupín to vyzerá, že nám žreb celkom prial. Pri novom formáte, kde hráme s každým doma aj vonku, bude dôležité každé jedno víťazstvo. Našou povinnosťou bude poraziť Moldavsko aj súpera z dvojice Turecko/Grécko a držať sa na druhom mieste. Zápasy s Azerbajdžanom by mali rozhodnúť o prvom mieste. Priamo postupuje šesť najlepších tímov z druhých miest, takže verím, že túto kvalifikáciu zvládneme a premiérovo postúpime na EURO," dúfa Kozár.

Podobne sa vyjadril i Gabriel Rick: "Myslím si, že skupina je prijateľná. Ja osobne neberiem nič iné ako postup. Nielen ja, ale aj ostatní v tíme si chceme splniť ďalší futsalový sen a síce postup na EURO, aj keď to samozrejme bude veľmi ťažké. Rozhodujúce zápasy nás čakajú s Moldavskom a s Azerbajdžanom. Pobijeme sa o postup. Verím, že to zvládneme," nechal sa počuť kmeňový hráč Plzne.

K žrebu sa optimisticky vyjadril aj predseda Slovenského futsalu, Dušan Dobšovič: "S napätím sme sledovali žrebovanie kvalifikácie hranej po prvýkrát v novom formáte. A v novom šate bude aj samotný európsky šampionát, na ktorý postúpi až 16 krajín. Je to jedinečná šanca pre slovenský futsal po prvýkrát postúpiť na finálový turnaj Majstrovstiev Európy. Máme však pred sebou šesť ťažkých zápasov, opäť nám bude stáť v ceste "brazílsky" Azerbajdžan. Veľa času na prípravu nezostáva, navyše všetkým komplikuje situáciu "korona" a museli sme zrušiť aj septembrové prípravné zápasy. Verím však, že sa pobijeme o priamy postup. Osobne som presvedčený, že náš súčasný reprezentačný káder má na to, aby sme z tejto skupiny postúpili."

Kvalifikácia sa bude hrať novým systémom dvakrát každý s každým, čiže odohráme šesť zápasov. Proti každému súperovi doma aj vonku. Termíny pre zápasy sú určené na reprezentačné prestávky v obdobiach 6. - 9. 12. 2020, 25. 1. - 3. 2. 2021, 1. - 10. 3. 2021 a 5. - 14. 4. 2021. Presné termíny stretnutí budú oficiálne neskôr. Od 14. do 17. novembra 2021 sa uskutočnia dve stretnutia play-off dvoch najhoršie postavených tímov na druhých miestach kvalifikačných skupín.

Prvýkrát bude mať šampionát 16 účastníkov. Posledný turnaj, konajúci sa v Slovinsku v roku 2018, vyhralo Portugalsko. Najlepším strelcom aj MVP turnaja bol vyhlásený Ricardinho. Z celkovo doposiaľ uskutočnených jedenástich šampionátov vyhralo sedemkrát Španielsko, dvakrát sa tešili Taliani a raz okrem Portugalska aj Rusko. Doposiaľ hralo EURO celkovo devätnásť krajín, Slovensko ešte nie.

Kvalifikačné skupiny o postup na EURO 2022

Skupina 1: Chorvátsko, Albánsko, Ukrajina, San Maríno/Dánsko

Skupina 2: Rusko, Francúzsko, Gruzínsko, Bulharsko/Arménsko

Skupina 3: Azerbajdžan, Slovensko, Moldavsko, Turecko/Grécko

Skupina 4: Srbsko, Rumunsko, Bosna, Anglicko/Severné Macedónsko

Skupina 5: Kazachstan, Maďarsko, Bielorusko, Izrael/Cyprus

Skupina 6: Španielsko, Lotyšsko, Slovinsko, Švajčiarsko/Nemecko

Skupina 7: Taliansko, Belgicko, Fínsko, Čierna Hora/Litva

Skupina 8: Portugalsko, Česko, Poľsko, Nórsko

Mohlo by vás zaujímať

Slovensko spoznalo program zápasov v kvalifikácii na EURO 2022, v decembri ideme na sústredenie do Francúzska

Včera

Slovensko spoznalo posledného súpera v kvalifikácii o EURO 2022, súboj Anglicka s Macedónskom bol zrušený

13.11.2020

Slovensko spozná svojho posledného súpera v kvalifikácii na EURO 10. novembra, UEFA zverejnila aj ďalšie dátumy

31.10.2020

Reprezentácia Slovenska odohrala modelovaný zápas s Mimelom Lučenec, Berky si spestrenie kempu pochvaľuje

18.9.2020

Slovenská seniorská reprezentácia napriek organizačným ťažkostiam zarezáva na kempe v Lučeneci, odohrá zápas proti Mimelu

17.9.2020

Nominácia hráčov reprezentácie SR „A“ vo futsale na sústredenie v Lučenci (16.09. - 19.09.2020)

15.9.2020

„Nový model je pre nás jedinečnou šancou postúpiť na EURO,“ hovorí Marián Berky. Zápasy s Chorvátskom a Francúzskom zrušil koronavírus

3.9.2020

Slovensko spoznalo súperov v kvalifikácii na EURO 2022, nečaká nás nič jednoduché

2.9.2020

Gabriel Rick mení dres

19.6.2020

WORLD CUP 2020: V druhom polčase zápasu s Ruskom sme nenadviazali na výkon z polčasu prvého

3.2.2020

WORLD Cup 2020: Nomináciu na Elite Round ovplyvnili zranenia, Slováci sa zo všetkých síl pobijú o MS

3.2.2020

Reprezentácia cestuje na turnaj do Iránu

29.11.2019