Portugalská devätnástka zdolala v odvete Slovákov 9:1

štvrtok, 01.07.2021|Posledná aktualizácia 10.4.2022 11:54

Odveta v Portugalsku bola podobná ako prvé stretnutie, ale len čo sa výsledku týka. Slovenskí hráči už nerobili také množstvo individuálnych chýb pri zakladaní útoku, v prechodovej fáze boli odvážnejší a viackrát pohrozili domácim hráčom.

Reprezentácia do 19 rokov pred druhým zápasom proti Portugalsku v Santaréme 30. júna 2021.
autor: futsalslovakia

Úvod stretnutia bol opatrný z oboch strán a prvých päť minút sa družstvá striedali v držaní lopty. Prvý ohrozili bránku Kollára domáci, ale náš brankár bol pozorný. V 4.minúte sme spravili spravili chybu pri rozohrávke, čo domáci využili na prvý gól, keď loptu na zadnej tyči usmernil za brankára Augusto. V šiestej minúte sme opäť stratili loptu v prechodovej fáze a domáci dorazili Almeidom vyrazenú loptu Kollárom. Od stavu 2:0 sme prevzali iniciatívu a viackrát pohrozili domácim. Vyvrcholením tento fázy bol vyhratý súboj Vrábela, ktorý potiahol rýchly protiútok a nahral pred prázdnu bránku Zámečníkovi, ktorý opečiatkoval žrď Tavaresovej bránky. V tejto fáze sa na našu hru, ktorú umne dirigoval Matej Petík dobre pozeralo. Opäť sa potvrdilo staré známe nedáš dostaneš a v 17.minúte prepálil Kollára domáci kapitán Monteiro 3:0. Zámečník odčinil svoje zaváhanie a v 19.minúte strelil náš jediný gól v dvojzápase proti Portugalsku. Za stavu 3:1 sme odchádzali do šatní. Druhý polčas začal náporom domácich, keď sa viackrát vyznamenal Kollár v našej bránke. V 25.minúte nariadili rozhodcovia pokutový kop po ruke jedného z našich hráčov, ale opäť úradoval Kollár. V 27. minúte zvyšovali domáci na 4:1, keď sa po štandardnej situácii presadil domáci Monteiro. Naši sa následne pokúsili o power play, ale na domácich nič nevymysleli. Posledných päť minút bolo návratom do predchádzajúceho stretnutia, keď domácim padlo všetko. Postupne sa presadili Almeida 5:1, Neves 6:1, Rodrigo Simao 7:1, Lemos 8:1 a opäť Augusto 9:1. Slovenskí hráči napriek vysokej prehre, ale na palubovke zanechali lepší dojem ako v predchádzajúcom dni.

30/6 19:00 Nave Desportiva Municipal de Santarém:

PORTUGALSKO U-19 🇵🇹 vs SLOVENSKO U-19 🇸🇰 ... 9-1 (3-1)

⚽ Diogo Augusto (4. a 39.), Bernardo Almeida (6. a 32.), Carlos Monteiro (17. a 27.), Fábio Neves (36.), Rodrigo Simão (37.) Rodrigo Lemos (38.) - Zámečník (19.)

Zostava SR: Kollár (C) - Petík, Zámečník, Vrábel, Jakubík - Matis, Ftorek, Mahút, Kuma, Haramia, Fraňo, Jančula (Belenyesi, Podhájeczký, Csiba)

Rozhodcovia: Filipe Duarte a Miguel Castilho (obaja Portugalsko)

ZOSTRIH GÓLOV A AKCIÍ z 2. zápasu

Klaudiusz Hirsch, tréner reprezentácie SR U19 si chce zo zápasov zobrať hlavne ponaučenie: „Mojim hráčom veľmi pekne ďakujem za bojovnosť a odhodlanie v týchto dvoch zápasoch. Porážky boli pre nás bolestivé, ale musíme si uvedomiť, že sme sa stretli so súperom z najvyššej úrovne. Napríklad: 36 000 registrovaných futsalistov v Portugalsku, ktorí nehrajú zároveň futbal ako na Slovensku, ale špecializujú sa len na futsal. Nesmieme zabudnúť, že chlapci boli viac ako rok bez zápasu, žiadne tréningové ani ligové zápasy kvôli covidu. Bohužiaľ, na ihrisku bol viditeľný rozdiel, individuálne technické schopnosti Portugalcov boli fenomenálne. Väčšina ich hráčov sú profesionáli, bolo ťažké sa presadiť v útoku. Urobili sme veľa chýb a každá strata lopty znamenala obrovské nebezpečenstvo. V druhom zápase bol náš výkon určite lepší, chalani veľa bojovali v obrane, ale v druhom polčase nám došli sily. Napriek tomu verím, že nás ďalej posunie iba porovnávanie sa s oveľa lepšími tímami. Zápasy proti Portugalsku sú pre našich hráčov veľkým ponaučením. Viem, že tieto zlyhania prežívajú ťažko, ale nemôžu sa vzdať a musia pracovať a smerovať tam, kde sa Portugalsko práve nachádza.“

Dalibor Franko, asistent trénera reprezentácie SR U19 aj napriek nepriaznivým výsledkom, chlapcov pochváli. "Dnešné stretnutie oproti včerajšiemu bolo z našej strany odvážnejšie ale ani snaha nestačila na bravúrne hrajúceho portugalského súpera . Musím uznať vysoké kvality domácich hráčov. Je vidieť , že samotný hráči hrajú v kvalitnej lige a od útla sa venujú len futsalu . Už len samotná informácia , že je tu registrovaných 36000 čisto futsalistov o niečom hovorí. Technická či fyzická vyspelosť portugalských hráčov je na vysokej úrovni. Porovnávať podmienky na prípravu hráčov v kluboch na Slovensku a v Portugalsku je nemožné, preto sa aj kvalita prejavuje na ihrisku. Rovnako si myslím , že nám nepomohlo pozastavenie ligy , čo malo veľký vplyv na výkonnosť našich hráčov , nakoľko informácie s ktorými sme disponovali neboli priaznivé a vo väčšine klubov sa netrénovalo . Napriek dnešnému rezultátu by som pochválil chlapcov, že po včerajším výsledku sa snažili zabojovať dnes o lepší. Je to pre našich hráčov veľká škola a nastavenie si cieľov do ďalšej práce."

Kevin Kollár brankár a kapitán reprezentácie SR U19:

"Dvojzápas s Portugalskom bol po skoro roku a pol naším prvým zápasom. V prvom zápase to bolo aj dosť cítiť, keď sme nastúpili, až s priveľkým rešpektom a dopriali sme súperovi až priveľa priestoru... a úprimne, hráči kvalít Portugalska nám to dali aj pocítiť. Prvý zápas s výsledkom 10:0 zodpovedá nášmu hernému prejavu, kedy sme sa dostali asi len k 3 strelám, z čoho 2 boli tyčky. Celkovo ale veľmi nevýrazná a ustráchaná hra, v defenzíve, ale hlavne v ofenzíve. Na druhý deň sme mali možnosť reparátu, ku ktorému aj došlo. Výsledok 9:1 je opäť spravodlivý, ale krutý. Prvý polčas sme, pri troche sebavedomia, mohli aj nazvať vyrovnanou partiou, čomu aj výsledok 3:1 zodpovedal. Škoda len šance za stavu 2:0, keď sme netrafili doslova prázdnu bránu zo 4 metrov. To sa nám aj vypomstilo, keď súper v druhom polčase prepol ešte na vyššie obrátky a pridal ďalších 7 gólov. Musím, ale chlapcom poďakovať za prvý polčas a 5 minút druhého polčasu, ale zo 40 je 25 málo. Nejdem sa tu vyhovárať na okolnosti, že corona, prvé zápasy po extrémne dlhej dobe, ale malo to na svedomí aj toto. Nanešťastie len takéto zápasy nás môžu posunúť ďalej. Takéto výsledky bolia, ale ako povedal tréner niekedy je treba spraviť pár krokov vzad, aby sme mohli spraviť veľký skok vpred. Chcel by som ešte poďakovať trénerom a hlavne chlapcom, za bojovnosť a emócie v druhom zápase, ale ešte máme kus cesty a kopu roboty pred sebou, aby sme mohli splniť náš cieľ, čím je postup na EURO U19 do Španielskeho Jaénu."

Adam Vrábel hráč reprezentácie Slovenska U19:

"Ťažko sa hodnotia prehraté zápasy, v prvom sme cítili na halovkách neustály tlak výborne hrajúcich Portugalcov a absolútne sme si neverili, nehrali sme tímovo. 10:0 je krutý výsledok, ale za predvedenú hru Portugalcov a naše zbytočne chyby je výsledok oprávnený. Druhý zápas sme šli stým že si ho chceme užiť, ukázať čo v nás je a hlavne zabudnúť na ten prvý. Chceli sme hrať tímovo so srdiečkom. Prvý polčas bol z našej strány dobrý, hrali sme tímovo, bojovali jeden za druhého. Na druhý sme nastupovali v úplnej pohode a hlavne sme chceli bojovať a hrať srdiečkom. 2. polcas začal za stavu 3:1, postupne sme ale prestali hrať tímovo, vôbec sme nebojovali. Portugalsko svojou skvelou hrou pridávalo po našich ďalších zbytočných chybách gól za gólom, V tíme sa zišla skvelá partia a dúfam že každý zraz budeme len napredovať. Aj takéto zápasy vo futsale sú a my sa musíme z týchto zápasov poučiť. Do ďalších ísť v lepšom nasadení a hrať hlavne srdiečkom a bojovať za Slovensko."

Matej Petík hráč reprezentácie Slovenska U19:

"Máme za sebou 2 zápasy so silným Portugalskom, ktoré nám dali veľa. Máme sa ešte čo učiť ako sme mohli vidieť na vlastné oči a hlavne zažiť. Skúsenosti, ktoré si odnášame z tohto celého kempu, si musíme každý vážiť. Každý jeden takýto zápas nás musí posunúť ďalej. Čaká nás kvalifikácia na Majstrovstvá Európy na ktorú sa musíme pripraviť. Máme pred sebou ešte veľmi ťažkú prácu, ale každým tréningom, zápasom sa posúvame hore. Portugalsko bol súper, ktorý nám ukázal ako sa hrá futsal a my sa k nim musíme pomaličky približovať. Bol to obrovský zážitok, či už sa ukázať pred očami verejnosti, keďže sa obe stretnutia vysielali v domácej televízii, alebo pred našimi trénermi. Vďaka patrí aj všetkým chalanom, ktorí tvoria tento úžasný kolektív, viem že tam každý nechá srdiečko. V neposlednom rade by som poďakoval trénerom, všetkým z RT, ale hlavne našim fyzioterapeutom, ktorí sa o nás starajú nonstop. Tento kemp to mali so mnou ťažšie, keďže som sa zranil na jednom z tréningov. Postarali sa o mňa a ja som mohol naskočiť do druhého zápasu, za čo im patrí obrovská vďaka."

PLAY-OFF 1.semifinále: Víťazné vstupy Lučenca a Podpor Pohybu Košice, favoriti nezaváhali