logo
  • KONTAKTY
  • ANKETY

V Groningene sme porazili Chorvátsko a postupom do štvrťfinále ME prepísali históriu

sobota, 29.01.2022|Posledná aktualizácia 9.4.2022 17:12

Slovenská reprezentácia vyhrala posledný zápas skupinovej fázy EURO 2022 proti Chorvátsku 5:3 a zapísala sa do histórie postupom z druhého miesta do štvrťfinále európskeho šampionátu, kde bude našim súperom 1. februára Španielsko.

Slováci sa v Groningene tešia z postupu do štvrťfinále EURO 2022 v Holandsku 29. januára 2022.
autor: uefa.com

Slovensko - Chorvátsko 5:3 (2:1)

Góly: 15. Postružin, 36. Horvat, 38. Jelovčić – 8. Směřička, 20. Kozár, 21. Drahovský, 28. Drahovský (pen.), 35. Směřička

ŽK: Ševčík, Doša

Slovensko: Karpiak (Oberman) - Kozár, Doša, Rick, Drahovský, Ševčík, Zaťovič, M. Zdráhal, Brunovský, Směřička, Ostrák, Čeřovský, Serbin

Chorvátsko: Luketin (23. Primić) – Jelovčić, Marinović, Novak, Postružin, Kanjuh, Kustura, Duras, Jurlina, Čekol, Horvat, Sekulić

Do rozhodujúceho zápasu proti Chorvátsku sme nastúpili už o 14:30, teda v netradičnom čase, ale na výkone Slovenska sa to ukázalo len v tom najlepšom zmysle. Na začiatku síce Chorváti zahodili jednu veľkú šancu a pri ďalšej nás podržal výborne chytajúci Karpiak, ale následne sme išli do vedenia, keď Kozár prihral doprava Martinovi Směřičkovi a ten ľavačkou k žrdi otvoril skóre. Chorvátsko potom na chvíľu prebralo iniciatívu, slovenská defenzíva pracovala zodpovedne. Na kombinačnú akciu s koncovkou Postružina však nemala nárok. Každopádne, krátko pred polčasom poslal krásnu loptu cez takmer celé ihrisko Drahovský a Peter Kozár predviedol nádhernu strelu z prvej.

Ako sme ukončili prvé dejstvo, tak sme vstúpili do druhého - fantasticky. Okamžite po rozohrávke si zobral loptu Tomáš Drahovský, prešlo len šesť sekúnd, kým sa tretíkrát vlnila sieť. Boli sme na koni a snažili sme sa to využiť na štvrtý presný zásah, ten aj prišiel. Matúš Ševčík si vypýtal faul pred bránkou Primiča, ktorý v 23. minúte nahradil Luketina a nariadený pokutový kop s prehľadom premenil Tomáš Drahovský. Necelých šesť minút pred koncom to bolo už 5:1, kedy chybu gólmana využil na zásah hlavou Martin Směřička, vo vzduchu sa mu podarilo vyhrať súboj a zdalo sa, že je rozhodnuté. Chorváti išli do power-play už desať minút pred koncom stretnutia, najväčší tlak si vytvorili v závere. Matej Horvat z uhlu síce nachytal Karpiaka a delovkou pod brvno ho prekonal i Jelovčič, no na troch bodoch pre Slovensko to nič nezmenilo.

Slováci tak pri prvej účasti na európskom šampionáte postúpili zo skupiny C so štyrmi bodmi do štvrťfinále, kde bude našim súperom 1. februára v Ziggo Dome silné Španielsko. Z prvého miesta ide ďalej deväťbodové Rusko.

Marián Berky, tréner SR: "Veľká emócia, všetci hráči aj realizačný tím sme si to po zápase užili. Relatívne jednoduché víťazstvo, išli sme za tým, chceli sme to. Bolo to veľmi náročné na psychiku, ale dosiahli sme historický úspech slovenského futsalu. Veril som za stavu 5:1, pripravili sme sa na power play Chorvátov, mali sme ich prečítaných. Dali nám v nej dva góly, ale hrali ju veľmi dlho. Ďalej budeme hrať so Španielmi alebo Gruzíncami, ak chceme urobiť ďalší krok, musíme hrať tak ako dnes - rozumne a agresívne."
Tomáš Drahovský, autor dvoch gólov: "Bol to veľmi náročný zápas. Vedeli sme, že musíme zvíťaziť, Chorvátom stačila remíza. Od začiatku sme išli za naším cieľom, bojovali sme ako tím. Pocity sú krásne. Zapísali sme sa do histórie. Prvýkrát sme na ME, dosiahli sme prvé víťazstvo a prvý postup do štvrťfinále. V celom zápase sme bojovali a hrali tvrdo, v dôraze sme ich prevýšili, aj keď oni viac držali loptu. Premenili sme šance a náskok sme už udržali."

Mohlo by vás zaujímať

Slováci splnili cieľ, Španielom podľahli so cťou, Berky je na hráčov aj realizačný tím hrdý

9.4.2022

Proti Španielsku sme prehrali, s EURO-m sa lúčime historickým úspechom

9.4.2022

Poraziť Španielov bude veľmi ťažké, ale nie nemožné

9.4.2022

Futsaloví reprezentanti chcú Španielov potrápiť, pre Drahovského to bude špeciálny zápas

9.4.2022

Brunovský si užíva vrchol kariéry. Nič podobné si nepamätá ani na klubovej úrovni

9.4.2022

Zverenci Berkyho sa už tešia na Chorvátov, podľa Čeřovského máme dvere otvorené

9.4.2022

Slováci označili remízu s Poľskom za spravodlivú, Gabiho Ricka mrzeli nepremenené šance

9.4.2022

Slováci získali prvý historický bod na ME, s Poľskom remizovali 2:2. O postup vyzvú Chorvátov

26.1.2022

Richard Bačo pred Poľskom: Sú veľmi silní v súbojoch, nechceme s nimi behať hore-dole

9.4.2022

Výsledkovo nevydarený zápas s Ruskom treba hodiť za hlavu a sústrediť sa na Poliakov

9.4.2022

Vstup do ME Slovákom nevyšiel. Proti Rusku sme prehrali, historický gól Kozára

9.4.2022

Marián Berky: V zápase s Ruskom musíme byť agresívni, no koncetrovaní

9.4.2022