logo

Kvalifikácia na Majstrovstvá sveta: Cieľom je vyhrať prvé dva zápasy a postúpiť

nedeľa, 20.10.2019|Posledná aktualizácia 20.10.2019 12:16

Slovenská futsalová reprezentácia v pondelok odlieta do azerbajdžanského Baku, kde sa pobije o postup z Main Round do Elite Round kvalifikácie na Majstrovstvá sveta 2020, ktoré sa budú konať na jeseň 2020 v Litve. Súpermi zverencov Mariána Berkyho budú postupne Čierna Hora, Moldavsko a domáci Azerbajdžan.

Pred odchodom vládne medzi hráčmi výborná nálada, avšak každý si zároveň uvedomuje, že cieľom je vyhrať úvodné dve stretnutia. Ak sa tak stane, postup nám neunikne: „Hlavný cieľ je postúpiť z Main Round do Elite Round. Potrebujeme zvládnuť prvé dva zápasy. Ak sa nám to podarí, tak by sme mali postúpiť,“ hovorí tréner Berky: „Očakávania sú postup do ďalšej fázy. Pevne verím, že sa nám to podarí,“ verí kapitán národného tímu Peter Kozár: „Už sa koncentrujeme na prvé dva zápasy skupiny, v ktorých by sme chceli byť úspešní, aby sme postúpili. Všetky zápasy na medzinárodnej úrovni sú ťažké. Je jedno, či hráme proti slabším alebo silnejším súperom. Dôležité bude podať disciplinovaný výkon a zvládnuť to,“ uvedomuje si ďalší líder tímu, Martin Smeřička.

Los kvalifikácie nám súperov postavil do cesty postupne tak, ako sú papierovo kvalitní. Začíname od najslabšieho, tým je Čierna Hora: „Hrá systémom 3-1. Hrajú dominantne na pivota. Rankingovo aj papierovo by to mal byť najslabší tím, ale netreba ich podceniť. Výhra v tomto stretnutí je našim prvým cieľom,“ nechal sa počuť Marián Berky. Nasleduje Moldavsko: „Majú výnimočnú jednu štvorku, sú to vyspelí hráči, ktorí hrajú systémom 4-0. Bude to pre nás ťažší súper, s ktorým sa pobijeme o postup,“ pokračovalo slovenský tréner: „Čierna Hora je kvalifikant, prebojovala sa tam cez prvú fázu. Ani jeden zápas nebude ľahký, ale našou kvalitou a skúsenosťami by sme mali prvý duel zvládnuť. Proti Moldavsku sme už hrali, vyhrali sme. Ešte si ich pozrieme v prvom stretnutí proti Azerbajdžanu a verím, že nakoniec zvládneme obe úvodné stretnutia,“ tvrdí Peter Kozár. „S Moldavskom sme sa už raz v kvalifikácii stretli. Osobne som sa informoval aj u srbských spoluhráčov, ktorí tohto protivníka poznajú lepšie. Majú niekoľko výborne individuálne pripravených hráčov pôsobiacich v Rumunsku, takže bude dôležité pokryť týchto futsalistov. Kvalita je však stále na našej strane,“ hovorí o stretnutí s Moldavskom Martin Smeřička.

Nakoniec sa Slováci postavia proti domácemu a najsilnejšiemu tímu – Azerbajdžanu. Ak ale pôjde všetko podľa predstáv a z prvých dvoch duelov získame šesť bodov, tak budeme mať istý postup a s domácim výberom sa pobijeme o prvé miesto v tabuľke. „Azerbajdžan je najsilnejší tím. Má piatich brazílskych a jedného bieloruského hráča, taktiež skúseného trénera. V tomto stretnutí sa podľa všetkého rozhodne o prvom mieste, pre nás je však cieľom vyhrať úvodné dve stretnutia,“ prezradil tréner Berky: „V posledných rokoch sme s nimi už hrali, dá sa s nimi hrať vyrovnaná partia, aj keď je to silný súper. Pri Azerbajdžane je vždy otázne, ako sa dajú dokopy tí Brazílčania, ktorých oni zvolajú. Niekedy ani neviete, kto tam nastúpi,“ tvrdí Peter Kozár: „Azerbajdžan je nasadený z prvého koša, papierovo je na tom dobre. Ako som povedal, pre nás je priorita zvládnuť prvé dva zápasy a potom sa budeme sústrediť na Azerbajdžan. Uvidíme, s čím nastúpi. To ale asi zistíme až v Baku. Skupina je hrateľná. Do Azerbajdžanu sa teším. Verím, že to všetko zvládneme a vrátime sa s postupom,“ doplnil Martin Smeřička.

Slovenský výber momentálne pozostáva z pätnástich mien, na súpisku v Baku budú môcť tréneri zapísať štrnásť hráčov: „My sme zvolili trochu iný model. Doplnili sme jedného brankára, čiže máme celkovo 15 hráčov. Konečnú nomináciu budeme odovzdávať v deň zápasu. U niektorých hráčov sú zdravotné problémy, preto sme zvolili takýto variant. Najhoršie sú na tom Martin Dóša a Peter Kozár, ktorý má dlhodobo problémy s členkom. Išli sme do rizika, no chceme využiť jeho kvality, pretože je to reprezentačný líder. Myslím si, že naši maséri a fyzioterapeuti ho dajú do poriadku. Dóša sa zranil dva týždne dozadu v českej lige. Problémy má s ramenom, je to však na dobrej ceste,“ vysvetľuje Marián Berky: „Trochu sa mi to zranenie predĺžilo. Verím však, že dokým pôjdeme do Azerbajdžanu, tak sa dám dokopy, aby som bol schopný hrať a pomôcť tímu,“ dúfa Peter Kozár.

Mohlo by vás zaujímať

ME v Holansku, voľba fanúšika

16.4.2021

Slovenskí futsalisti v prípravnom stretnutí nestačili na Irán

7.12.2019

Po neúspechu s Bieloruskom sme skvele využili voľný deň, odveta s Iránom bude náročná

7.12.2019

Proti Bielorusku sme nenadviazali na výkon s Iránom a nezískali ani bod

3.12.2019

Po výbornom výkone sme takmer porazili Irán

2.12.2019

Reprezentácia cestuje na turnaj do Iránu

29.11.2019

Ženská reprezentácia proti Ukrajine

4.11.2019

Hlavný cieľ sme splnili, s Azerbajdžanom sa chceme pobiť o prvé miesto

25.10.2019

Slovensko - Moldavsko 7:4 a v predstihu sme si zabezpečili postup do ďalšej fázy kvalifikácie

25.10.2019

Slovensko vstúpilo do kvalifikácie jednoznačným víťazstvom 5:0 nad Čiernou Horou

23.10.2019

Tomáš Drahovský: Jasným cieľom je postup, všetko iné by bolo veľkým sklamaním

20.10.2019

Tréner reprezentácie M.Berky pred kvalifikáciou: Nomináciu sme tvorili dlho, vrásky nám spôsobovali hlavne zranenia

19.10.2019