Turnaj krajín V4: Poľsko – Slovensko 1:2 (0:0)

piatok, 04.10.2019|Posledná aktualizácia 4.10.2019 00:53

KROSNO – Slovenskí futsalisti naskočili do Vyšehradského pohára v poľskom Krosne výhrou 2:1 proti domácemu výberu. V utorok o 16:00 Slovákov čaká Česko, v stredu v rovnakom čase ukončia turnaj stretnutím proti Maďarsku.

Do stretnutia proti Poľsku nezasiahli pre zdravotné problémy Peter Kozár, Matúš Kyjovský a ani Marián Húdek, každý hráč, ktorý nastúpil, ale predviedol maximum zo svojich možností: „Na to, že sme boli v oklieštenej zostave, tak sme predviedli dobrú hru. Bola tam bojovnosť, chcenie aj nasadenie. Na lopte sme síce nebolo dominantní, súper bol dominantnejší a mal viac z hry. My sme zodpovedne bránili a robili to, čo sme mali,“ hodnotil tréner Martin Rejžek.

Poľsko – Slovensko 1:2 (0:0)

Góly: 36. Kubik - 35. Drahovský, 39. Zastawnik (vl.)
ŽK: 26. Gladczak - 25. Ostrák, 30. Zaťovič
Diváci: 100

Zostava SR: Oberman – Rafaj, Čeřovský, Rick, Péchy, Smeřička, Ostrák, Zaťovič, Ševčík, Marton, Drahovský (C), Štrbák, Hudaček

Do stretnutia proti silnému súperovi vstúpili naši futsalisti aktívnym pohybom, čo znamenalo, že po necelých dva a pol minútach mali Poliaci na konte už tri fauly. Naši sa snažili prechádzať zo zabezpečenej defenzívy do rýchlych protiútokov, no na začiatku piatej minúty musel predviesť dôležitý zákrok Oberman proti strele Kriezela. Obrovskú šancu mal o minútu neskôr Lutecki, k tomu sa odrazila lopta pred bránkou, Oberman predviedol fantastický reflexívny zákrok. Slovákom chýbala v zakončeniach väčšia presnosť, niekoľko pokusov letelo tesne vedľa troch žrdí. Slovenský gólman spravil chybu v siedmej minútke pri rozohrávke a takmer sme inkasovali, nakoniec zakončujúceho Mareka vo veľkej šanci vychytal. Následne mal po prihrávke Ricka veľkú šancu Smeřička, opäť tomu chýbala presnosť. Slovenský prvý faul prišiel až v desiatej minúte, po štandardke pálil tvrdo k žrdi Marek, opäť sa zaskvel Oberman. Ten mal aj šťastie, keď vykopol ďalší pokus Mareka a Solecki pred úplne odkrytou časťou bránky trafil žrď. Dlhé minúty sa vzápätí nedialo nič zaujímavejšie pred jednou či druhou bránkou. Dve minúty a šesť sekúnd pred koncom úvodného dejstva získal zaujímavý priamy kop Smeřička, Drahovský ale trafil len múr. Kapitán v dnešnom zápase pred prestávkou ešte raz zahrozil, strela pod brvno sa neujala, po následnom rohu chýbali centimetre Smeřičkovi. Polčas teda skončil bez gólov.

Druhý polčas začali Poliaci aktívne, pred našou bránkou sme si museli dávať veľký pozor, avšak po rohovom kope z následnej kontry takmer udrel Čeřovský, prihrávka pred prázdnu bránku ho minula. Poľsko malo naďalej loptu častejšie na halovkách, Oberman a spol. mali dosť práce a museli si dávať veľký pozor. Blízko bol hlavne Zastawnik, jeho volej išiel niekoľko centimetrov nad brvno. V 26. minúte prihrávka z rohového kopu našla Mareka, pokus zblízka Oberman na dvakrát skrotil. V rýchlom protiútoku mieril tesne vedľa vzdialenejšej žrde Rick. Neujalo sa ani prečíslenie Martona so Ševčíkom, druhý menovaný zakončoval do poľského gólmana. Následne sa blysol znova Oberman proti strele Gladczaka po rohovom kope. Ten istý futsalista mal ďalšiu obrovskú príležitosť, proti strele z hranice priestoru vymedzeného pre gólmanov opäť raz zakročil Oberman. Tomu šťastie pomohlo v 33. minúte, kedy si Lutecki našiel kolmicu pred bránku, ktorú zakončením minul. Z ďalšej kontry pálil do poľského brankára zblízka Gabriel Rick. Nakoniec sme sa gólu dočkali, v 35. minúte si vytvoril streleckú pozíciu kapitán Tomáš Drahovský a svoj veľmi dobrý výkon korunoval presným zakončením. Skóre mohli zvýšiť Ševčík, tvrdú ranu nasmeroval len do stredu bránky a aj Rick, ten prehodil bránku. Nestalo sa a štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času sa dostal k dorážke kapitán domácich Michal Kubik, ktorý vyrovnal. Tri minúty a osemnásť sekúnd pred uplynutím riadneho hracieho času si tréner Martin Rejžek vyžiadal oddychový počas, po ktorom poslal do hry päť hráčov v poli. Tento ťah slávil úspech na prelome 39. a 40. minúty, kedy si loptu do vlastnej bránky zrazil Zastawnik. Okamžite odvolali brankári Poliaci a začala sa ich neúspešná stíhacia jazda proti nášmu najskúsenejšiemu zdravému kvartetu. Na úvod Vyšehradského pohára Slovensko porazilo Poľsko 2:1.

Hlasy po zápase:

„Na začiatok turnaja to bol veľmi náročný zápas. Vedeli sme, že Poliaci budú hrať tvrdší futsal a budú veľa behať. To sa aj potvrdilo. My sme boli v oklieštenej zostave, no mladí hráči mali možnosť vyskúšať sa v takomto stretnutí, ktoré možno bolo remízové, ale so šťastnejším koncom pre nás,“ narážal Tomáš Drahovský na rozhodujúci gól. Skóre stretnutia otvoril však samotný líder zo Sparty Praha peknou individuálnou akciou. To sa písala 35. minúta: „Pokúšali sme sa dať gól celý zápas, ale nejako nám to tam nepadalo. Ja som využil situáciu, že oni boli trochu vpredu, naviedol som si loptu, naznačil som strelu raz, druhýkrát a brankárovi som to trafil pomedzi nohy,“ opisoval gólový moment. „Na začiatok turnaja som si zahral asi až veľmi. Pred nami sú ešte dva zápasy, ale nejako to zvládam. Som na to zvyknutý,“ usmieval sa v zápase s Poľskom kapitán Tomáš Drahovský.

„Bol to náročný zápas. Mali sme zranených troch dôležitých hráčov, ale sme jeden tím. Je tu asi najlepší výber, aký môže byť. Odbojovali sme celý zápas. Tak to má vyzerať pred začiatkom kvalifikácie. Sme spokojní, vydreli sme víťazstvo a ideme ďalej. Pri dobrej konštalácii môžeme vyhrať turnaj už zajtra,“ dodal Richard Oberman, ktorý mužstvo podržal aj pri veľkých možnostiach poľských hráčov: „Cítil som sa výborne. Že budem chytať som vedel už deň dopredu, takže som sa pripravil fyzicky aj psychicky. Chlapci mi veľakrát pomohli,“ povedal samotný gólman Mimelu Lučenec. „Zachytal super. Brankár je tam na to, aby chytal. Chytil však niečo navyše a podržal nás. Každý jednotlivec ale urobil pre víťazstvo všetko, nikto nič nevypúšťal. Takto sa má hrať za reprezentáciu,“ doplnil Martin Rejžek.