logo

Rasťo Behančín reprezentoval Slovensko na záverečnom turnaji EURO do 19 rokov

sobota, 17.09.2022|Posledná aktualizácia 17.9.2022 08:21

Na nedávno skončených ME vo futsale kategórie do 19 rokov mal zastúpenie aj Slovenský futsal. Nie však priamo v hráčskom podaní, ale pri dohliadaní na dodržiavanie pravidiel.

Pocty v podobe nominácie na tento turnaj sa dostalo nášmu medzinárodnému rozhodcovi Rastislavovi Behančínovi, s ktorým sme sa o jeho dojmoch z tohto podujatia porozprávali.


Ako a kedy si sa dozvedel o nominacii na záverečný turnaj ME vo futsle do 19rokov?

"Zhruba mesiac pred turnajom mi prišla správa z komisie rozhodcov, že či v danom termíne môžem vycestovať na tento turnaj a či môžem potvrdiť svoju účasť. Následne do pár dní prišla oficiálne nominácia z UEFA aj na náš zväz."

Aká bola skladba rozhodcov na tomto významnom turnaji?

"Na záverečný turnaj bolo nominovaných 16 rozhodcov, z toho jedna žena, každý však inej národnosti v rámci Európy. Musím povedať, že takýto mix bol veľmi zaujímavý. Niektorých rozhodcov som poznal už pred turnajom, s niektorými som dokonca už aj rozhodoval. Ašak našli sa tam pre mňa aj nové tváre zo zaujímavých krajín. Poznanie takýchto nových mentalít ľudí, s ktorými fungujete dlhší čas na dennej báze je aspoň pre mňa veľmi obohacujúce."

V ktorých stretnutiach si bol nominovaný do rozhodcovského tímu?

"Bol som súčasťou 5 stretnutí, pričom 2 x som bol nominovaný ako časomerač, 2 x ako asistent rozhodcu a ako hlavný rozhodca som viedol zápas Taliansko - Poľsko. Nakoľko to bol môj prvý zápas na takomto veľkom podujatí, pred zápasom som cítil miernu nervozitu a taký zdravý rešpekt. Po prvom hvizde to zo mňa nejak opadlo a zápas som si až do konca celkom užíval. .Zápas sa hral vo veľkom tempe a priznám sa bol vcelku tvrdý, avšak nie zákerný. Toto stretnutie som rozhodoval s rozhodcom zo Španielska, ktorý vytvoril pred zápasom aj počas neho skvelú atmosféru v našom rozhodcovskom tíme, čím výrazne prispel k tomu, že v zápase nenastali nejaké vážne pochybenia. Po zápase boli ohlasy na výkon rozhodcov pozitívne, dokonca ani observer/pozorovateľ rozhodcov nemal voči našim výkonom nejaké vážne výhrady. Pochopiteľne teda vo mne zavládla spokojnosť. 

V ostatných zápasoch som bol iba ako tretí rozhodca respektíve asistent rozhodcu, čo znamená, že zápas priamo nerozhodujete s píšťalkou v ruke, avšak tiež zasahujete do deja a musíte v každej dôležitej situácii poskytnúť názor obom rozhodcom a zároveň ste zodpovedný za správanie sa hráčov a trénerského tímu na lavičkách. "

Čo hovoríš na celkovú organizáciu turnaja a miesto konania?

"Ako to už býva zvykom, podujatie takéhoto formátu je vždy zorganizované naozaj na veľkej úrovni. Obzvlášť keď sa to koná v Španielsku, kde je futsal naozaj veľmi populárny. Turnaj sa hral v nádhernej novej aréne - OLIVO arena v meste Jaén čo naozaj prispelo k maximálnemu zážitku všetkých zúčastnených. V rámci turnaja som nepostrehol niečo, čo by narúšalo jeho priebeh, alebo priebeh zápasov a už vôbec nie komfort hráčov a rozhodcov."

Ako vyzeral Tvoj denný program na turnaji?

"Rozhodcovia sme mali program každý deň takmer totožný. Spoločné raňajky, neskôr tréning v hale a po ňom technický meeting k zmenám pravidiel a k usmerneniam, ktoré chceli aby sme aplikovali počas turnaja. Následne čas na odpočinok a potom sme sa už pripravovali na svoje zápasy. Počas týchto dní sme mali aj deň voľna, počas ktorého sme ráno absolvovali tréning v hale a následne oddychovali na hotelovom bazéne. Večer nás organizátori zobrali na večeru do mesta, kde sme mali tématický program, ktorý bol typický pre túto časť Španielska. Bolo to skvelé ! Tak ako celý turnaj.


Účasť na týchto majstrovstvách je pre mňa veľký športový úspech. Nesmierne si vážim, že som mohol byť súčasťou tohto krásneho turnaja. Zároveň však viem, že treba ďalej na sebe pracovať a vzdelávať sa, aby táto rozhodcovská cesta pokračovala."

Si medzinárodným rozhodcov s už pomerne bohatými skúsenosťami. Aký je Tvoj pohľad na športovú kvalitu najvyššieho mládežníckeho futsalového podujatia?

"Pred turnajom som pozeral nejaké zápasy tejto vekovej kategórie a teda som vedel zhruba čo ma čaká. Musím však povedať, že väčšina mužstiev bola fyzicky aj takticky výborne pripravená. Hral sa naozaj kvalitný futsal a padlo aj množstvo krásnych gólov. Už po prvom dni som povedal, že to vyzerá tak, že Španielsko má najlepší tím, čo nakoniec aj potvrdili celkovým triumfom. Herne sa mi páčila aj Ukrajina. V kontexte udalostí, ktoré sa dejú v ich krajine bolo veľmi emotívne sledovať ich zápasy a ich zanietenie vyhrať."

Počas tvojho pobytu v Španielsku sa začala aj naša najvyššia súťaž - Niké Futsal Extraliga. Čo Tvoje očakávania?

"Samozrejme na ligu sa teším. Rozhodovanie ma stále baví, navyše za tie roky som už nadviazal v rámci futsalu množstvo priateľstiev čiže je príjemné sa popri rozhodovaní opäť stretnúť s kamarátmi a prehodiť aj pár slov. Verím, že táto sezóna bude úspešná ako pre mňa tak aj pre mojich kolegov a samozrejme aj pre celý slovenský futsal."

Pred sezónou si absolvoval s ostatnými rozhodcami prípravný seminár, na ktorom si taktiež prednášal...

"Tohtoročný predsezónny seminár bol podľa môjho názoru kvalitne zorganizovaný. 

V rámci seminára sme mali fyzické previerky, následne sme sa presunuli do lavíc a prebrali si najnovšie zmeny pravidiel. Zároveň sme sa snažili tieto zmeny aplikovať vo videách. Súčasťou bol samozrejme aj test z pravidiel futsalu. 

Semináre každým rokom naberajú na kvalite. Či organizačne, ale aj naozaj hodnotným obsahom prednášok a videí. Je na mieste poďakovať predsedovi KR Mirkovi Ježíkovi za jeho kvalitnú prácu pre celý rozhodcovský zbor."

Mohlo by vás zaujímať

Chceš byť kvalitným trénerom? Prihlás sa na trénerský kurz UEFA licencia B

24.9.2022

TK k novému partnerstvu Slovenského futsalu

4.9.2022

Marek Karpiak druhým Slovákom v španielskej LNFS! Upísal sa Betisu Sevilla

2.9.2022

Rozhodcovia a delegáti sa stretli v Žiline na seminári, v septembri pribudnú ďalší

2.9.2022

MIMEL Lučenec zdolal aj domáci Cosmos Tallinn 5:3 a postúpil do Main round

28.8.2022

O postupujúcom sa rozhodne v nedeľu. Lučenec zvíťazil v Tallinne aj nad Dublinom

28.8.2022

Víťazný vstup Novohradčanov do predkola Ligy majstrov, FC Cardiff z Walesu zdolali 6:3

28.8.2022

Lučenecký MIMEL odchádza do Tallinnu, boje v predkole odštartuje proti Cardiffu z Walesu vo štvrtok

26.8.2022

Charitatívny VOVA Cup ovládol favorit - Podpor pohyb Košice

16.8.2022

Doškoľovací trénerský seminár bude 1.septembra, prihlásiť sa treba do konca augusta

16.8.2022

Veľký krok v kariére dopredu, Drahovský si zahrá v najlepšom futsalovom klube sveta

12.8.2022

MIMEL Lučenec začne boje v Lige majstrov s Cardiffom, o postup posledný hrací deň proti Cosmosu Tallinn

4.8.2022