logo

Reštart futsalovej pohárovej súťaže. Na palubovky sa vracia po dlhých šiestich rokoch

štvrtok, 28.07.2022|Posledná aktualizácia 21.9.2022 19:25

Náš priateľ, futsalový nadšenec a prispievateľ Róbert Rácz vyspovedal pre MY Novohrad šéfa exekutívy Slovenského futsalu. "Chceme zapojiť aj mužstvá z regiónov a spropagovať tento nádherný šport," tvrdí Vladimír Ambrozek.

Rozhovor nájdete aj na MY Novohrad. Futsalové kluby, a to nielen tie extraligové, a fanúšikovia futsalu sa môžu tešiť na väčšiu zápasovú porciu. Ligové duely najvyššej súťaže spestria v sezóne 2022/2023 konfrontácie tímov v Slovenskom pohári.

Ten sa na palubovky slovenských mužstiev vracia po šiestich rokoch. Viac nám prezradil Vladimír Ambrozek, šéf exekutívy Slovenského futsalu.

Pán Ambrozek, prečo sa Slovenský futsal opäť rozhodol obnoviť tradíciu pohárovej súťaže po šiestich sezónach?

Pamätám si ešte z minulosti, keď som robil generálneho manažéra v tíme sériového šampióna Slov-Matic FOFO Bratislava, že súboje o víťaza v Slovenskom pohári boli príjemným spestrením konca sezóny.

Hlavným dôvodom návratu futsalovej pohárovej súťaže ale je, že do súťaže chceme zapojiť aj mužstvá z regiónov a spropagovať tento nádherný a dynamický športu u nich, teda priamo v regiónoch. Radi by sme, ak na to bude vôľa, spustili aj druhé ligy.

Aká je aktuálne situácia v rámci futsalovej extraligy? Na koľko tímov sa môžeme tešiť v nadchádzajúcej sezóne?

Uzávierka prihlášok do novej extraligovej sezóny bola k 15. júlu. Prihlásilo sa všetkých desať tímov, ktoré štartovali aj v minulom ročníku. Jeden klub je zatiaľ prihlásený podmienečne, keďže hľadáme spolu východisko, aby splnil marketingové podmienky nášho nového generálneho partnera, ktorého predstavíme na tlačovej konferencii pred štartom novej sezóny.

Prihlásiť sa okrem extraligistov, ktorí majú účasť v Slovenskom pohári povinnú, môže ktorékoľvek mužstvo z nižších úrovní súťaží na Slovensku. Prihlášku musia podať do 15. septembra. Záväzne sa prihlásili do súťaže už FOFO Bratislava, Partizán Bardejov a 1. FSC Kamence Kysucké Nové Mesto. Záujem prejavili aj Bánovce nad Bebravou a ďalší tím z Bratislavy, Žiliny, či Martina a východu.

Kedy by mohol pohár odštartovať?

SP odštartuje počas prvého decembrového víkendu. V prípade, že sa prihlási do súťaže viac ako 16 tímov, odohrá sa ešte v novembri predkvalifikačný turnaj na regionálnej úrovni. Vyvrcholenie by mal priniesť turnaj Final Four, ktorý je predbežne naplánovaný na polovičku februára 2023.

Akým modelom bude SP prebiehať? Nebudú sa zápasy kryť s ligovými duelmi?

Pohár sa odohrá v troch blokoch podľa vyžrebovaného pavúka: osemfinále, štvrťfinále a záverečný turnaj Final Four. Najlepšie štyri mužstvá zo sezóny 2021/2022, teda Mimel Lučenec, MIBA Banská Bystrica, CopyLeaders Prievidza a Podpor Pohyb Košice, budú v pavúku vyžrebované na pozície 1 až 4 (1. kôš).

Mužstvá extraligy budú do pavúka vyžrebované podľa čísiel 5 až 10 (2. kôš) a ostatné mužstvá na pozície 11 – 16 (kôš číslo 3). V prípade, ak by sa prihlásilo viac mužstiev ako 16, odohrá sa už spomínaný kvalifikačný turnaj.

Kto sú podľa vás najväčší ašpiranti na zisk pohára? Slov-Matic FOFO ani Iron Club to už byť (zrejme) nemôžu...

Vo viacerých kluboch ešte nezačala ani príprava na novú sezónu. Neviem presne zloženie kádrov extraligistov. Ale keďže sa vo vrcholovom futsale pohybujem už viac ako 20 rokov, myslím si, že najväčšie šance na víťazstvo má niekto z dvojice Mimel Lučenec alebo CopyLeaders Prievidza. Karty môže zamiešať, samozrejme, aj banskobystrická MIBA, keď sa jej podarí udržať káder pokope.

A čo sa týka futsalovej extraligy, plánujú sa nejaké novinky či zmeny?

Zachovali sme formát desiatich tímov v extralige. Novinkou okrem pohárovej súťaže je naštartovanie extraligovej súťaže do 15 rokov, ktorú túto sezónu určite spustíme, keďže kluby o ňu majú záujem. Okrem U20 a U17 bude rovnako pokračovať aj ženská extraliga, ktorú sme, bohužiaľ, "vďaka" COVID-u poslednú sezónu odložili. Najpozitívnejším impulzom je však fakt, že Slovenský futsal bude mať konečne svojho generálneho partnera, s ktorého pomocou by sme futsal radi po rokoch prešľapovania na mieste posunuli vpred. Zmluva sa podpísala na tri roky, takže sú na to ideálne podmienky.

Kvarteto najlepších tímov v extraligovej kategórii U20 a U17 si zahrá aj o Slovenský pohár, a to vôbec po prvýkrát v histórii futsalu na Slovensku. Hneď po vyjadrení podpory na zmenu, čo bolo približne pred rokom, sme sa pustili do viacerých dôležitých vecí v riadení futsalu na Slovensku. Veľmi dôležité bolo, že sme začali oveľa pružnejšie spolupracovať so Slovenským futbalovým zväzom, v ktorom máme aktuálne veľkú podporu na všetkých úrovniach, za čo im patrí veľké poďakovanie.

Mohlo by vás zaujímať

Slovenský pohár sa vracia na futsalové palubovky po dlhých rokoch

21.9.2022

Levice získali bronz z pohárovej súťaže, pódiové umiestnenie aj obnovenie súťaže hodnotia pozitívne

22.2.2023

Martin Zdráhal sa vracia do najvyššej českej súťaže

8.1.2021

Nový klub na futsalovej mape: FSC Handlová

4.6.2021

Žreb futsalovej extraligy sa uskutoční v piatok 5. augusta

4.8.2022

Prihlás sa do spoločnej futsalovej 2.ligy pre regióny západ a stred

8.9.2023

Nominácia ženskej futsalovej reprezentácie na májový kontrolný zraz v Poprade

20.4.2023

Košický futsal je späť na extraligovej futsalovej mape Slovenska

19.8.2021

Nominácia ženskej futsalovej reprezentácie na dvojzápas proti Švédsku v Leviciach

18.3.2022

Nominácia futsalovej reprezentácie do 17 rokov na májový kontrolný zraz v Lučenci

5.5.2023

Vo švajčiarskom Nyone vyžrebovali predkolo futsalovej Ligy majstrov

7.7.2021

Návrat k historickému úspechu ženskej futsalovej reprezentácie v rozhovoroch

12.6.2021