logo
  • KONTAKTY
  • ANKETY

Seminár R a DZ pod gesciou FIFA lektora Pedra Galana.

štvrtok, 12.03.2020|Posledná aktualizácia 12.3.2020 17:25

Predsedovi Exekutívy SF po neľahkých krokoch podarilo zabezpečiť v oblasti vzdelávania R a DZ to najlepšie, čo momentálne na svete existuje.

Na Slovensku sme mohli privítať v dňoch 20.2 - 24.2.2020 zástupcu UEFA a lektora FIFA Pedra Galana, ktorý sa zúčastnil seminára R a DZ konaného tentokrát v Lučenci. V hoteli Slovan sa R a DZ mali možnosť počas týchto 5 dní vzdelávať, veľa kráť hravou formou. Pedro Galan našim R a DZ vysvetlil, ako treba k stretnutiam pristupovať a ako by mali jednotlivé situácie analyzovať. Pedro v neposlednom rade našim R a DZ ukázal profesionálny prístup k povinnostiam, keď jeho prednášky boli dotiahnuté do najmenších detailov. Svojou prirodzenou autoritou bol jeho výklad, podložený odbornosťou, akceptovaný bez väčších výhrad. Ak aj výhrady vznikli, vedel tento dlhoročný bývalý rozhodca, správne argumentovať, prečo by mal R na hracej ploche prijať práve toto rozhodnutie. Veľmi kladne R a DZ hodnotili aj ukážky v hale, kde Pedro vysvetľoval našim R pod drobnohľadom DZ ako sa na HP pohybovať, čo je dôležité pre správne rozhodnutie a mnoho ďalšieho.


V nedeľu sa R a DZ zúčastnili prednášky ohľadom zmien pravidiel futsalu. Sú to určite najrozsiahlejšie zmeny pravidiel futsalu za posledné desaťročia. Nové pravidlá boli našim rozhodcom prednášané ako vôbec prvým v európe a druhým na svete. Tým, že nám pravidlá prednášal práve ich autor sme chceli zaručiť ich správnu interpretáciu. Veľa zmien z časti kopíruje futbal, ale sú tu aj také, ktoré sú úplne iné a majú za cieľ viac priblížiť futsal ľudom. Tresty pre hráčov sa vo veľa prípadoch znižujú, aby divák, ktorý príde na stretnutie videl tých najlepších. Zásadnou zmenou prechádza hra rukou, ktorá by mala byť teraz prehľadnejšia s dôrazom na následnú hernú situáciu. Veľká zmena je aj v posudzovaní vyloženej gólovej príležitosti, kde sa ako rozhodujúci atribút bude posudzovať postavenie brankára v čase zákroku.

Predseda Exekutívy SF môže s radosťou konštatovať, že sa dohodol s Pedrom Galánom na dlhodobejšom projekte a Pedro by mal na Slovensko zavítať raz za rok. Je to prvý predpoklad, aby sa kvalita R a DZ mohla zvyšovať rýchlejšie ako doteraz. Pedro by mal byť aj nejakým poradným orgánom pri riešení námietok klubov, či dopytu delegovaných osôb, na svoje rozhodnutia. Rozhodnutie bude plne v kompetencii našej komisie R a DZ, ale otázky ohľadom výkladu jednotlivých pravidiel bude môcť konzultovať. Veríme, že aj tento prvok utlmí často krát nesúhlasné stanovisko klubov k jednotlivým rozhodnutiam komisie, čo je však veľa krát zapríčinené neznalosťou PF na strane klubov.Žiaľ treba aj konštatovať, že seminára R a DZ v Lučenci sa nezúčastnila žiadna osoba zo SFZ, ktorá oficiálne zastrešuje R a DZ na Slovensku. Pre nášho hosťa, a teraz už aj priateľa, to však bolo len ďalšie podobné konštatovanie, keďže sa s takýmto nezáujmom stretá pravidelne. 

Najbližšou úlohou Exekutívy SF bude preložiť nové pravidlá futsalu do slovenčiny, následne Exekutíva SF uskutoční workshop pre všetkých záujemcov nielen zo strany klubov a trénerov, ale aj širšej verejnosti. Pravdepodobný termín workshopu bude v polovici júna. Exekutíva SF bude o plánovanom workshope informovať v dostatočnom predstihu cez všetky dostupné kanály. 

Povedali o seminári: 

Ján Ploštica: "Ako každý seminár aj tento mal svoje muchy. Podarilo sa nám v oblasti vzdelávania posunúť rozhodcov a delegátov opäť o niečo dopredu. Základný cieľ sme splnili. Teraz je už na každom jednom R a DZ ako bude s informáciami, ktoré mu boli prezentované, pracovať. Ak si niekto myslí, že absolvovanie takéhoto seminára z neho urobí dobrého rozhodcu, či delegáta, to viem s určitosťou povedať, že nie. Každý jeden absolvent dostal niečo navyše, s čím ale teraz musí pracovať. Každé jedno vzdelávanie je beh na dlhé trate ja verím, že sme ale na správnej ceste a kvalita našich R a DZ bude mať už len stúpajúci charakter. Samozrejme by som sa chcel poďakovať všetkým, čo mi pomohli pri realizácii tohto pre mňa kľúčového projektu. Teraz je na nás, posunúť tieto informácie ďalej, aby sme ako komunita mohli hladko prejsť na nové pravidlá futsalu platné od 07/2020. Čaká nás ešte veľa práce, ale verím, že to spolu všetci zvládneme."

Miroslav Ježík: "Som vďačný vedeniu slovenského futsalu za sprostredkovanie návštevy Pedra Galana na Slovensku. Nepamätám si kedy naposledy sme zažili kvalitný rozhodcovský seminár a v takejto podobe určite nikdy. Naozaj famózne a kvalitné. Výklad zmien v pravidlách od toho najpovolanejšieho. Ďakujem."

Dominik Kováčik: "Z môjho pohľadu bol seminár na výbornej úrovni, to že sme mali lektora z UEFA ktorý nám jasne a zrozumiteľne popisoval situácie, a naviedol nás rozmýšľaním na správne posudzovanie priestupkov a situácii je veľmi nápomocné do budúcna, čo sa týka nadchádzajúcich zmien pravidiel, bolo super že nám ich predostrel, budeme vedieť o čo ide. Prakticky tréning, veľmi skvele na trénovanie pozornosti, prijal by som aj častejšie takéto sedenia ak by to bolo možné, pripadne spoločne tréningy na seminároch Rozlišovanie situácii pomocou Kahoot! (formou hry)"

Martin Matula: "V prvom rade chcem poďakovať, že sa semináru zúčastnil Pedro, bolo to pre mňa niečo nové, za mňa určite pri všetkej úcte k predošlým seminárom, bol tento najlepší. Dozvedel som sa množstvo nových veci, zistil som, že na niektoré veci sa dá pozrieť aj z iného pohľadu. Obrovsky plus pre mňa, že to bolo cele v angličtine, páčilo sa mi aj testovanie formou hry. "Fyzické previerky" neboli len o limitoch, ale zábavnou formou boli prezentované cvičenia pre rozvoj rozhodcu. Prajem si viac takýchto seminárov, aby sa rozhodcovia mohli všestranne rozvíjať a vzdelávať. Pedro zanechal vo mne veľmi dobrý dojem, na to aká je persona, vôbec na nič sa nehral. Som rad, že nás poctil svojou návštevou a možno viacerým otvoril oči. Veľké ďakujem organizátorovi!!! "

Stanislav Grom: " Seminár z môjho pohľadu na vysokej školiacej úrovni. Analýza situácii na videu a vysvetlenie ako ich analyzovať tiež. Na oko rozporne situácie, kde sme mali 50/50 výsledok boli detailne vysvetlene. Tak isto príprava v telocvični bola hravou formou. Zapracované boli aj situácie z ligy. So seminárom som veľmi spokojný, lebo mame nove informácie mame jasný postup ako analyzovať situácie a prijať správne rozhodnutie. Taktiež mame materiály do regiónov."

Marek Cisko: "Všetci sme len ľudia a robíme chyby: Tak ako všetci aj my rozhodcovia sme len ľudia. Chyby sa robili, robia a robiť budu. Dôležité je ale, aby sme sa z nich dokázali poučiť a viackrát ich už neopakovali. Seminár pod vedením člena komisie rozhodcov UEFA Pedrom, bol jeden z najkvalitnejších, ktorý som doposiaľ absolvoval či už po teoretickej ale aj po praktickej časti. Z teoretickej časti by som chcel hlavne poukázať na sporné videá, ktoré nám boli dostatočne vysvetlené prečo to tak je. Či už to boli videá v rámci dosiahnutie gólu keď je bránka posunutá alebo pri hre rukou. Naopak z praktickej časti treba vyzdvihnúť trénovanie jednotlivých signalizácii rozhodcu na základe priradenej farby a v neposlednom rade aj trénovanie koncentrácie pod výrazným tlakom súpera. "


Fotogaléria so seminára R a DZ v Lučenci.

Mohlo by vás zaujímať

LIVE:4FSC o.z. - Futsal Team Levice

17.9.2020 | JÁN PLOŠTICA

Vláda SR prisľúbila finančnú pomoc klubom

15.9.2020 | JÁN PLOŠTICA

Doplnené: Futsal si zatiaľ môže vydýchnuť

14.9.2020 | JÁN PLOŠTICA

LIVE: TNF Prievidza - ŠK Makroteam Žilina

12.9.2020 | JÁN PLOŠTICA

LIVE: Futsal Team Levice - 4FUN Futsal Team Bratislava

9.9.2020 | JÁN PLOŠTICA

LIVE: BSF ABJ Bochnia - ŠK Makroteam Žilina

5.9.2020 | JÁN PLOŠTICA

MŠK Žilina Futsal nedala v príprave šancu Baraberom

29.8.2020 | JÁN PLOŠTICA

Webinár: Zmeny pravidiel futsalu

13.8.2020 | JÁN PLOŠTICA

Seminár trénerov SFZ futsal už koncom augusta.

11.8.2020 | JÁN PLOŠTICA

Nový predseda KR SF je Miroslav Ježík

2.8.2020 | JÁN PLOŠTICA

DOPLNENÉ ...Ďalší reprezentant Slovenska bude hrávať za Lučenec

25.7.2020 | JÁN PLOŠTICA

André LUIZ mení dres, sťahuje sa na Apeninský poloostrov

16.7.2020 | JÁN PLOŠTICA